český politolog
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Tereza Pospíšilová 4.A
Tomáš Lebeda
Nejdříve vystudoval bakalářské základy humanitní vzdělanosti na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, poté pokračoval magisterským studiem politologie na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, kde také získal mnoho titulů. Během svého doktorského studia absolvoval studijní pobyt na London School of Economics and Political Science a zároveň byl na stáži v dolní sněmovně britského parlamentu, kde působil na pozici asistenta Skotské národní strany.
Profesně začínal jako vědecký pracovník Sociologického ústavu Akademie věd, asistent Ústavu politologie a asistent Institutu politologických studií, kde se také habilitoval. Po roce 2008 přešel na olomouckou filozofickou fakultu, kde se později stal vedoucím katedry politologie a evropských studií. K roku 2015 je členem redakčních rad Sociologického časopisu, časopisu Data a výzkum a Evropská volební studia. Odborně se zaměřuje především na otázky voleb a volebních systémů. V těchto otázkách se často vyjadřuje do médií (například E15, Novinky.cz, Aktuálně.cz či Olomoucký Deník).
Výňatek z knihy: O komparativní politologii a současné české politice
„Politické stany musejí věnovat daleko více pozornosti shodou k dlouhodobých strukturálním problémům českého politického systému a naslouchat pozorněji než v minulosti. Nejen racionálním radám ústavních právníků a politologů, ale také sobě navzájem. Politický systém a jeho ústavní vymezení jsou prostorem a pravidly, kde se odehrává politická hra. Pravidla nastavená na začátku 90. let minulého století zjevně nejsou zcela špatná, ale po dvaceti letech zkušeností si můžeme dovolit promýšlet jejich revizi. Tato revize by neměla být pojímána jako další kolo politického boje. Fortuna stejně jako voličská přízeň jsou veličiny vrtkavé a rozumný politik se zamýšlí nejen nad aktuální výhodou, ale i nad dlouhodobější perspektivou hřiště a pravidel, v nichž je mu dáno hrát.“
Na zásadnější změnu je zralá ČR od samého počátku. Když se v dobách opoziční smlouvy ODS a ČSSD pokusily tento systém změnit, část jejich volební reformy zrušil Ústavní soud. Před volbami roku 2002 pak narychlo vznikl kompromis, který nikomu nevadil, ale nebyl ani nijak promyšlený. Ten platí dosud.
V České republice vzniká takové složení sněmovny, v němž nelze zajistit hlasy pro stabilní a akceschopné vlády. Ty se opírají o křehké poslanecké většiny, což je činí slabými, zatímco jednotlivé poslance silnými.
Je to obrovské korupční prostředí, kdy zájmové skupiny přes poslance mohou vládu vydírat či manipulovat, aby prosadily své dílčí cíle.
Lze to změnit k lepšímu, ale nemusí jít o klasický většinový systém.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Tom%C3%A1%C5%A1_Lebeda
https://www.kosmas.cz/knihy/193719/o-komparativni-politologii-a-soucasne-ceske-politice/