Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Totalita a demokracie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.84 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Autoritativní režim

V historii se objevují i politické režimy, které sice svoji legitimitu nemají podloženou svobodnými volbami, neusilují ale ani po totální ovládnutí společnosti, potažmo jednotlivců. Tento systém tak stojí na pomezí demokracie a totalitních režimů - označujeme ho jako autoritativní režim.

Znaky autoritativního režimu:

  • vláda vůdce či výjimečně malé skupiny lidí, uplatňujících svou moc uvnitř formálně definovaných, ale předvídatelných hranic

  • absence důsledně vyžadované státní ideologie

  • existence legální, případně pololegální opozice ( např. katolická církev)

  • nevyžaduje aktivní souhlas obyvatelstva

  • toleruje existenci organizací, pokud ovšem nezpochybňují podstatu režimu

Autoritativní režim byl například ustanoven ve Španělsku v roce 1936. V jeho čele byl generál Francisco Franco. Osobní moc generála nebyla v režimu ničím omezena. Každých 5 let byla jmenována nová vláda, které ale vždy předsedal Franco. Politický život formovaly takzvané politické rodiny, které podporovaly Francův režim a nezpochybňovaly ideály režimu. Politické strany a zájmové skupiny byly nahrazeny politickými rodinami. Odpůrci režimu byli tvrdě postihováni. No Francově smrti v roce 1975 docházelo ve Španělsku k postupné demokratizaci.

Témata, do kterých materiál patří