Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PON (standardy)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

PON (Standardy)

PON (Passive Optical Network) – je to pasivní síť, která představuje jeden z nejvýznamnějších směru v nasazování optických přístupových sítí. Pasivní je proto, že mezi ústřednou internetového poskytovatele připojení a koncovým zákazníkem není nutno žádné aktivně napájené síťové prvky.

Výhodou jsou nižší náklady na výstavbu a provoz oproti sítím aktivním. Dochází zde jak k úspoře počtu tažených optických vláken, tak vybavení potřebného pro fungování sítě.

Pasivní síť může mít tyto prvky OLT, ONU, ODN, ONT a pasivní splitter.

ONT (Optical Network Termination) – optické síťové zakončení, koncové zařízení na rozhraní účastnické a přístupové části sítě, zprostředkovává funkce mezi těmito rozhraními, zajišťuje spojení koncových zařízení účastnické sekce s přístupovou sekcí.

ONU (Optical Network Unit) – optická síťová jednotka, zaopatřující funkce přechodu rozhraní mezi optickou a metalickou částí sítě.

OLT (Optical Link Termination) – optická linková zakončení, jedná se o rozhraní mezi přístupovou sítí a sítěmi telekomunikačních služeb (datové sítě, internet, atd..)

ODN (Optical Distribution Network) – Optická distribuční síť, souhrn optických transportních prostředků, jež se nacházejí mezi jednotkami OLT a ONU (popř. ONT)

APON

Dnes již zastaralý standard. Pasivní optická síť APON (ATM-based PON). Byla prvním normalizovaným standardem pro pasivní optickou síť v doporučení ITU-T G.983.1 z roku 1998. APON využívá buňkového přenosu ATM ve dvou přenosových modech a to:

  • symetrickém o rychlosti 155,52 Mbit/s v downstream i upstream

  • asymetrickém o rychlosti 622,08 Mbit/s ve směru k uživateli (downstream) a o rychlosti 155,52 Mbit/s ve směru od uživatele k síti (upstream)

Tato technologie má nativní podporu tříd QoS (Quality of Service) nasazením ATM technologie. Řešení duplexního provozu je shodný jako v síti BPON.

BPON

Dnes taktéž zastaralý standard. BPON (Broadband PON) je nástupcem standardu APON a vychází ze standardu ITU. T G.983.3 z roku 2001. BPON je rozšířený APON s cílem zavedení symetrického přenosu o rychlosti 622,08 Mbit/s v obou směrech. Standardy BPON a APON uskutečňují transport duplexního provozu pomocí simplexního SDM (Space Divison Mulitplexing) – prostorově dělený multiplex, to znamená přenos každého směru vysílání dat vlastním kanálem nebo s využitím jednoho vlákna G. 652 nasazením vlnového multiplexu WDM. Jedná- li se o vlnové dělení, tak jsou určena odlišná pásma přenosu.

  • 1260 až 1360 nm – pro vzestupný směr (upstream)

  • 1480 až 1500 nm – pro sestupný směr (downstream)

GPON

GPON (Gigabit-capable PON) je technologie definována standardem G. 984.1 z roku 2003. Specifikace standardu GPON vychází z předchozích specifikací řady G.983 pro širokopásmové pasivní optické sítě. Rozšíření je v podobě umožnění nasazení vyšších přenosových rychlostí a to 1244,16 a 2488,32 Mbit/s při zachování principů širokopásmového optického systému. Tyto přenosové rychlosti lze nasadit jak v symetrickém modu, nebo jako rychlost ve směru sestupném (směr od sítě poskytovatele k uživateli). V opačném směru (vzestupném) se využívají nižší přenosové rychlosti uvedených ve standardu G. 983. Schéma rozdělení vlnových délek pro jednotlivé směry (sestupný a vzestupný) je stejné jako u standardu BPON.

Témata, do kterých materiál patří