Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PON (standardy)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

GPON umožňuje přenos v nativním režimu (přirozený tvar), tzn. Hlas ani data není třeba zapouzdřovat do ATM buňek nebo IP paketů pro jejich transfer v síti. K tomuto účelu je využíváno protokolu GFP (Generic Framing Procedure) – genetický protokol pro tvorbu rámců (jednoduchost a minimum režie). Předávání provozu se děje na základě ATM buněk nebo metody GEM (GPON Encapsulation Method) – Tato metoda se využívá k přenosu GPON rámců, které mají proměnou délku. Rozbočovací poměr je 1:64 (perspektivně 1:128).

Výhodou GPON je úspora režijních informací, dále nabízí úspory kapitálových nákladů a provozních výdajů. GPON není plně kompatibilní s optickými sítěmi APON a BPON. Přičinu lze částečně nalézt v použití GEM protokolu.

Na variantě GPON se nejčastěji využívají kombinované opticko-metalické přístupové přípojky označované jako FTTx (Fiber To The X)

EPON

EPON (Ethernet-based PON) již nespadá pod organizaci ITU-T, ale pod organizaci IEEE – jmenovitě specifikace standardem IEEE 802.3ah. Organizace IEEE se obecně zabývá v 802. X specifikacích.

EPON využívá technologii Ethernet na spojové vrstvě.

EPON se rozděluje na dva typy specifikací rozhraní:

  • 1) 1000 Base-PX10

  • 2) 1000 Base-PX20

Tyto typy odlišuje překlenutelná vzdálenost (10 respektive 20 km) a rozbočovací poměr. První typ nám nabízí dělící poměr 1:16, zatímco druhý typ nabízí rozbočení 1:32. Lze odvodit, že přednostní a perspektivnější využití bude u typu 2 pro jeho lepší parametry.

Přenosové rychlosti jsou uspořádané symetricky a to 1,25 Gbit/s na fyzické vrstvě. Podporované vlnové délky pro přenos Ethernetových rámců, které mají pevnou délku 2ms je rozdělení pro jednotlivé směry následující:

  • 1260 až 1360 nm – pro vzestupný směr (upstream)

  • 1480 až 1500 nm – pro sestupný směr (downstream)

Výhodou využití Ethernetu v přístupové síti je jeho snadné začlenění do metropolních sítí, kde se často uplatňuje SDH (Synchronní digitální hierarchie) – je to technologie pro rozlehlé vysokorychlostní přenosové sítě. Nevýhoda Ethernetu je přetrvávající absence implementace QoS, nezajišťování šířky pásma a nepodporování tradičních služeb TDM

XG - PON

Přináší přenosovou rychlost 10 Gbit/s a řeší reverzní kompatibilitu se sítěmi typu GPON.

Vyvinut telekomunikační unií ITU-T, je to standard ITU-T G987.

Mezi základní parametry tohoto návrhu patří využití rozsahu vlnových délek 1575-1580 nm pro downstream a pro upstream jsou to vlnové délky 1260-1280 nm. Zpětná kompatibilita s GPON je zajištěna pomocí vlnového oddělení.

V souvislosti se zvolenou vlnovou oblastí vzestupného směru provedla ITU-T aktualizaci původního standardu GPON a změnila rozsah vlnových délek vzestupného směru z 1260 až 1360 nm na 1290 až 1330, čímž nedochází k vzájemnému prolínání vlnových délek a dojde k úplnému oddělení.

Témata, do kterých materiál patří