Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




PON (standardy)

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22.22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

XG-PON nenabízí symetrickou variantu, ale zavádí nový maximální rozbočovací poměr 1:256. Limit maximálního fyzického dosahu zůstává nezměněn a to 20 km.

Standard implementuje pozměněný zapouzdřovací protokol XGEM (XG-PON Encapsulation Method) vyvinutý z předchozího protokolu GEM. Dochází k zavedení silnějších bezpečnostních opatření a zároveň realizaci úsporných režimů provozu, za účelem dosažení snížení spotřeby elektrické energie a tím i finančních úspor.

10GEPON

Jedná se o novější standard, který je vydaný dle IEEE pod označením 802.3av z roku 2009. Je zajištěna kompatibilita s předchozím standardem EPON. Pro vzestupný směr je využíváno jedné vlnové délky pro přenos a přístupové metody na základě časového dělení TDMA.

V 10GEPON jsou přenosové rychlosti následující:

  • Symetrická varianta nabízí 10,325 Gbit/s v obou směrech

  • Asymetrická varianta nabízí 10,325 Gbit/s od sítě k uživateli a 1,25 Gbit/s ve směru od účastníka k síti.

Vlnové dělení je navrženo následujícím způsobem:

  • 1260 až 1360 nm – pro směr vzestupný (upstream).

  • 1570 až 1600 nm- pro směr sestupný (downstream).

Pro vzestupný směr máme stejné vlnové délky jako u standardu EPON, což má opodstatnění v nasazení modulovaných optických zdrojů. V případě současného provozu EPON a 10GPON technologie v síti bude použito metody časového dělení TDMA.

WDM – PON

Tato technologie umožňuje překonat limity časového přístupu a spočívá v tom, že se umístí větší počet vlnově oddělených délek na jednom vláknu tzv. WDM-PON (Wavelenght Division Multiplexing-Passive Optical Network). Zvýšením počtu vlnových délek na jednom vlákně přinese zvýšení celkové kapacity vlákna. Bere v potaz dvě základní metody vlnově děleného multiplexu a to:

  • CWDM (Coarse Wavelenght Division Multiplexing)

  • DWDM (Dense Wavelenght Divison Multiplexing)

Pro CWDM se ujal název „hrubě“ vlnově dělený multiplex a pro DWDM se ujal název „hustě“ vlnově dělený multiplex. Čímž je vlastně naznačen hlavní rozdíl mezi nimi, který spočívá v odstupu jednotlivých instalovaných vlnových délek.

U WDM – PON rozlišujeme tři hlavní typy:

  1. Pevně přidělené vlnové délky

Použití klasického rozbočovače, který přenáší veškeré vláknem nesené vlnové délky směrem ke koncovým jednotkám ONU/ONT. Tyto jednotky jsou pevně nastaveny pomocí WDM filtrů, tak aby propustily pouze jim určené vlnové délky z celého spektra. Ve vzestupném směru mají koncové jednotky fixně nastavenou vlnovou délku, kterou používají k odesílání dat. Nevýhodou toho způsobu je skutečnost, že ke každé koncové jednotce je přenášen úplný datový tok- proto je třeba jednotlivé toky ochránit tak, aby nedošlo k narušení bezpečnosti.

  1. Vydělování vlnových délek

Místo Klasického rozbočovače je nasazena směrová odbočnice AWG (Arrayed Waveguide Grating), čímž je vyřešena bezpečnostní mezera předchozího přístupu. Odbočnice vydělí jednotlivé vlnové délky z příchozího toku koncových jednotkám do určených směrů. V sestupném směru dochází k šíření konkrétních nosných na stejné vlnové délce. Ve vzestupném směru opět používá každá koncová jednotka předem přidělené vlnové délky. Výhodou této metody je odstranění WDM filtru v přijímacím řetězci koncové jednotky, což vede, stejně jako lepší vlastnosti AWG odbočnice ke snížení výsledného útlumu.

Témata, do kterých materiál patří