Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Kriminalistika jako společenská věda

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (22 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Kriminalistika jako společenská věda:

Kriminalistika jako společenská věda

Je samostatný vědní obor sloužící ochraně občanů a státu před trestnými činy tím, že objasňuje zákonitosti vzniku, vyhledávání, zajišťování, zkoumání a využívání stop a jiných kriminalisticky relevantních skutečností a tím, že vypracovává podle potřeb trestního zákona a trestního řádu metody, postupy, prostředky a operace v zájmu úspěšného odhalování, vyšetřování
a předcházení trestné činnosti.

Kriminalistika pramení zejména z Trestního práva

Předmět kriminalistiky:

Předmět kriminalistiky se dělí na dvě části:

  1. Zákonitosti vzniku, trvání a zániku stop a jiných kriminalisticky relevantních informací
    o spáchaných trestných činech,

  2. zákonitosti vyhledávání, zajišťování, zkoumání a využívání stop a jiných kriminalisticky relevantních informací o spáchaných trestných činech.

Mezi klíčové pojmy kriminalistiky patří pojem stopa, která je primárním zdrojem informací
o trestném činu a východiskem poznávacího procesu při objasňování a vyšetřování trestných činů. Jiné kriminalisticky relevantní informace . nemají svůj původ ve stopách, ale jsou to informace sekundární načerpané především z kriminalistických evidencí nebo z tzv. srovnávacích materiálů.

Postupy v kriminalistice:

  • Kriminalita neboli zločinnost = souhrn spáchaných trestných činů ve společnosti za určitý časový úsek.

  • Odhalování = zjišťování skryté (latentní), organizované a utajované trestné činnosti.

  • Objasňování = zjišťování podstatných skutečností týkajících se prověřované události, především je-li událost trestným činem a jakým, motiv, dobu činu, kdo je pachatel. Cílem objasňování je zodpovědět sedm základních kriminalistických otázek (kdo, co, kde, kdy, jak, čím, proč).

  • Vyšetřování = postup podle trestního řádu. Poznatky zjištěné při objasňování se zprocesňují tj. provádějí se procesní úkony a opatřují se důkazy.

  • Prevence = předcházení kriminalitě.

Metody kriminalistiky:

  • Obecné metody – používané ve všech oblastech vědeckého a praktického poznání (např. pozorování, popisování, měření, srovnávání, analýza, syntéza, indukce, dedukce, analogie, apod.).

  • Speciální metody – vznikly a jsou užívány v jiných vědních oborech (např. fyzikální, chemické, biologické, psychologické apod.). Kriminalistika je využívá, aniž by je nějak upravovala.

  • Specifické metody – jsou ty metody, které si vytvořila sama kriminalistická teorie pro poznání svého předmětu zkoumání a které jsou využívány výlučně v ní. Jedná se tyto o dvě specifické metody kriminalistické vědy: a)Zevšeobecňování poznatků z policejní, vyšetřovací a soudní praxe b) Tvůrčí přizpůsobování a přetváření poznatků a metod jiných věd.

Pachatel:

Témata, do kterých materiál patří