Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12.MO Emoce přednáška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Emoce

City (emoce) jsou psychické procesy a stavy, kterými subjektivně hodnotíme okolní svět. Vyjadřují, jak se nám ve světě líbí, co se nám nelíbí. Jsou vždy reakcí na nějaký podnět. Podnět může být zvenčí – např. v podobě vrčícího psa- máme strach, úzkost, nebo v podobě legrační poznámky vašeho kolegy- jsme veselí, optimističtí.., může být i vyvolán vlastními myšlenkami , vzpomínkami- např. vzpomínka na kamarádku z mládí – optimismus, radost, nebo myšlenka na nadcházející pohovor se šéfem – hněv, pesimismus.. City ovlivňují činnost člověka- (působí motivačně) – např. jsme unaveni, půjdeme si lehnout.

Psychologové říkají – rodíme se s 8 základními primárními emocemi- strach, smutek, hněv, radost, hnus, přijetí, překvapení, očekávání, ostatní pak vznikají kombinací těchto primárních. Ve všech kulturách jsou emoce podobné – rozdíl je jen ve vyjadřování na veřejnosti – např. v asijských zemích se otevřenému projevování emocí vyhýbají, je to bráno jako znak dobrého vychování. Emoce jsou ovlivněné výchovou.

Projevují se :

  1. ve výrazu tváře - úsměv, zamračení se, napjaté uvolněné mimické svaly…

  2. v pohybech – ruce hladí, radostně mávají, naznačují odmítavý postoj, hrozí…

  3. v držení těla – postoj veselého optimistického člověka je uvolněný, vzpřímený, postoj smutného člověka je zhroucený, hlava schovaná mezi ramena….

  4. v hlase – hlas vyrovnaného člověka je klidný, mluví srozumitelně, u člověka prožívajícího radost je jásavý, někdy překotný……

V dětství děti emoce projevují spontánně – např. radost, smích, pláč v dospělosti je nedáváme tolik znát, potlačujeme je, hromadí se= výbuch emocí, posléze i vznik psychosomat. onemocnění ( např. -vysoký TK, bolesti zad, migrény, žaludeční vředy). Emoce není dobré potlačovat, ale vhodným způsobem je vyjadřovat ( např. vztek-nenapadnout fyzicky člověka, ale slovně vyjádřit, že např. s něčím, s někým nesouhlasíme).

Znaky(vlastnosti) citů :

1. Protikladnost (polarita) – každý cit má svůj protiklad- např. láska X nenávist, radost X smutek, ……

2. Ambivalence (smíšenost) – např. mít rád a zároveň i nenávidět matku alkoholičku

3. Aktuálnost – např. první láska – neopakovatelnost prožitého citu v téže podobě

4. Stereotypnost citových reakcí – setrvačnost citů, např. učitel matematiky znepříjemní žákovi předmět, nepříjemné city se projevují dál v tomto předmětu, ikdyž ho už učí někdo jiný

5. Citová adaptace – při opakování podnětu se mění intenzita citu, např. návštěva zubaře může vyvolávat stále větší strach nebo se naopak staneme lhostejnými k dalším návštěvám zubaře.

Fyziologický základ citů :

Důležitou roli v citových reakcích hraje hypotalamus. Jje nadřazeným orgánem vegetativního systému a má přímé spojení s činností vnitřních orgánů. Proto pak při probíhajících emocích dojede ke změnám v činnosti srdce, trávicího ústrojí a kůry nadledvin. To, že si city uvědomuje, je výsledkem činnosti mozkové kůry.

Témata, do kterých materiál patří