Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12.MO Emoce přednáška

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.42 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Každá emoce je pak provázená fyziologickými projevy, změnami- např. v dýchání, činnosti srdce, změně krevního tlaku, krevního cukru, pocení, chvění hlasu, poruchami zažívání – např. zlost- zčervenání, zrychlené dýchání a tepová frekvence, zvýšený krevní tlak…

Základní druhy citů

1. Tělesné city ( nižší city) – jsou i u zvířat, důležité pro přežití, vyjadřují stav našeho tělesného organismu – je mi příjemně, nepříjemně,

2. Vyšší city – vznikají v průběhu socializace člověka (začleňování do společnosti) dělí se na :

a) intelektuální – prožíváme je při poznávání- např. radost, zklamání při poznání pravdy, ..

b) estetické – prožíváme při hodnocení podnětů z hlediska jejich krásy( v přírodě, v umění) – např. je to krásné, odporné, směšné, …

c) etické – při dodržování nebo nedodržování morálních principů – např. cit zodpovědnosti, povinnosti, vina,

d) sociální – prožíváme je při styku s jinými lidmi – např. lidská důstojnost, lhostejnostk těm, co potřebují pomoc, altruismus…..

Rozdělení citů podle doby trvání

  1. Citové reakce

– vznikají při náhlém narušení rovnováhy mezi organismem a prostředím.

a) útočné – zlost, hněv, smích

b) obranné – pláč, strach,

c) sociální – závislost, ochrana a péče, nadvláda

d) AFEKT – velmi intenzivní citová reakce, výrazně se projevuje v chování, velmi rychle odezní, člověk jedná jako smyslů zbavený, ztrácí rozumovou kontrolu nad svým jednáním, např. výbuch zlosti po nevhodné kritice. Projevy: zrychlený pulz, dech, zvýšený krevní tlak, křik, pláč, agresivní projevy, neúčelné jednání- např. pobíhá po místnosti… Trvá několik minut, po skončení vyčerpanost, apatie. Sklony k afektům – melancholici a cholerici.

2. Citové stavy - nálada, jedná se o dlouhotrvající (minuty, hodiny, dny), ale ne příliš intenzivní prožívání vlastního citového stavu. Může být : smutná, veselá, pesimistická…. Souvisí s temperamentem- např. melancholici- tendence ke smutné náladě. Nálada ovlivňuje jednání, chování, prožívání, ale i tělesná stav člověka – např. od rána máme špatnou náladu, proto celý den prožíváme nepříjemně, snadno se rozzlobíme, všechno vidíme „černě, “cizí osoby v nás vyvolávají negativní první dojem. Změnu nálady vyvolá podnět zvenčí – dobrá zpráva, výtka, i podnět z našeho organismu – necítíme se dobře

Mezi citové stavy patří takzvané náročné životní situace, konfliktivní situace – frustrace, deprivace, stres

a) frustrace – zklamání, psychický stav, vzniká při nemožnosti uspokojit potřebu, dosažení vytčeného cíle- např. opakované nepřijetí na VŠ, nemáme dostatek peněz na nákup….Vyrovnání s překážkou: např: rezignovat na VŠ, nebo zvýšit úsilí, mobilizovat síly a přijímací zkoušky udělat, nebo zvolit méně náročný obor, ztráta zájmu o studium na VŠ… Čím více člověk neuspokojení z nedosažení cíle prožívá, tím více se projevuje frustrační chování. Každý člověk má jinou schopnost zvládat překonávání překážek. Míra schopnosti zvládat frustrační stav se nazývá frustrační tolerance.

Témata, do kterých materiál patří