Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Myšlení.druhy myšlení, poruchy, tvořivé myšlení řešení problémů

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.65 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

  1. Obsedantní (vtíravé) myšlení

Příčiny : u duševně zdravého, který prožívá velmi náročnou životní situaci

Projevy : do vědomí se pořád vtírají myšlenky, které nemůže dostat z hlavy – například vzpomínky na autonehodu – „nemůžu to dostat z hlavy“.

  1. Vztahovačné myšlení

Příčiny : schizofrénie, duševní poruchy

Projevy : nemocný připisuje věcem, událostem, nesprávný význam směrem k sobě- například – „sledují mě kamerou kterou mám v kredenci, jsou tam i skleněná čidla“

Myšlenkové bludy

Mylná přesvědčení, nemocný je přesvědčen o jejich pravdivosti a podle toho jedná.

a) velikášský blud – domnívá se, že je spasitel světa, umí udělat zázraky – pohnout budovou..

b) sebeobviňovací blud –je mylně přesvědčen o tom, , že zavinil neštěstí, nemoc svých přátel, blízkých

c) blud hypochondrický – je mylně přesvědčen, že trpí nevyléčitelnou nemocí

Myšlení a řešení problémů

Způsoby řešení problémů :

  1. Pokus a chyba

Situace, které jsou pro člověka nové, se kterými si ten okamžik neví rady, zkoušíme různé způsoby řešení, víceméně nahodile, neuspořádaně.

  1. Většinou je to situace, ve které se špatně orientujeme, nejsme na ni připraveni, nemáme k dispozici žádné informace – například příprava na první pracovní schůzku, převzetí pracovních úkolů za kolegu, který onemocněl. Tehdy je tato metoda užitečná, protože se při ní učíme.

  2. Situace, kdy jsme mimořádně rozrušeni- například ráno spěcháme do školy, ale nemůžeme najít klíče od bytu, jsme v lese a najednou jsme ztratili v něm orientaci.

Začneme například zmatkovitě pobíhat po bytě, jsme neklidní, rozrušení, nervózní, hledáme klíče i tam, kde bychom je vůbec nedali. Většinou zde city převládnou nad rozumem, naše chování vypadá zvenčí jako nesmyslné. Co s tím ? Chvilku vyčkat, uklidnit své emoce, zkoušet vhodné postupy, a používat myšlení.

  1. Využití předchozích zkušeností

Situaci řešíme naučeným, osvědčeným způsobem- „Je to takový recept“ – praní pádla, vaření našeho oblíbeného jídla

  1. Rozbor problémové situace

Řešíme problém myšlenkovými operacemi. Většinou začínáme rozborem, analýzou problémové situace, kterou máme vyřešit.

Př. V malém městě pracujete na městském úřadu. Starosta Vám dal za úkol zorganizovat ples, vy s tím nemáte žádné zkušenosti. Nechcete se ale shodit.

Rady pro řešení problému :

  1. Každý problém je nutno nejdříve pojmenovat, formulovat-„takže se jedná vlastně o nebo co budeme řešit

  2. Nepostupovat, unáhleně – příprava pro řešení problému

  3. Myslet nahlas, psát si otázky, nápady, které mě napadnou, možná řešení - finance, místo konání, jídlo, personální zajištění, tombola, ceny, hudba,

  4. Vzpomenout si na předchozí zkušenosti s řešením problému, hledat řešení v literatuře, ptát se zkušenějších, shánění informací, rozdělit úkoly mezi ostatní

  5. Objeví -li se chyby v postupu – například v rozpočtu, malé prostory pro konání akce, nepokračovat dále, začít znovu, hledat lepší způsoby řešení

  6. Některé nápady, řešení mohou vypadat bláznivě, nebát se jich – vyžijeme i pro konání plesu další menší prostory v jiném patře- posezení, nabídnutí cukrárenských výrobků, klidná hudba…

  7. Žádný problém se nevyřeší sám, tíží nás, neodkládat řešení na poslední chvíli, že to nějak dopadne, vyřešený problém přináší pocit uspokojení, uvolnění. Organizace a konání plesu se vydařilo.

Témata, do kterých materiál patří