Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Období kojence

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Období kojence

- Kojenecké období končí 1.rokem života dítěte

- Jsou velké změny zejména v motorice dítěte

- Období výrazného zrání CNS, dítě je schopno složitějších reakcí, vytváří se četné podmíněné reflexy, jeho chování se stává stále složitějším

Somatický vývoj:

- Prudký nárůst – za rok vyroste o 20-25 cm a přírůstek hmotnosti o 6-7-kg

- Vzhled: poměrně velká hlava , asi ¼ zatímco u dospělého 1/8. Kojenec má poměrně dlouhý trup a krátké nohy.

Vývoj motoriky: rozlišujeme základní směry vývoje motoriky

  1. kefalokaudální (směřující od hlavy k patě) = ovládání těla postupuje stejným směrem jako somatický růst tj. od hlavy k patě. Dítě nejprve začíná zvedat hlavičku, pak se posadí , pohybuje se při lezení po kolenou a nakonec se postaví a začne dělat první krůčky.

  2. Proximodistální = pohyby horních a dolních končetin začínají aktivně celkovými pohyby především v ramenních a kyčelních kloubech a postupně přecházejí k zápěstí a na prsty, respektive chodidla.

Časová posloupnost vývoje motoriky:

  • kolem 2,5,měsíce má dítě udržet pevně hlavičku . Leží-li na bříšku umí zvednout hlavičku = pase koníčky. V sedu udrží hlavičku a uchopí předmět podaný do ruky.Jakmile dítě zvedne a udrží hlavičku – zvětší se mu jeho zorné pole a tím i stimulační možnosti.

  • kolem 5 měsíce- uchopuje předměty a předává je z ruky do ruky. Přitahuje se do sedu a dokáže sedět s oporou. Obrací se na záda a ze zad na bříško. Dokud se dítě nedostane do sedu samo a neudrží se sama sedět, nemá se podpírat v sezení např. polštářem – špatný vliv na vývoj páteře.

  • Kolem 8-9-měsíce – má dítě pevně sedět a mělo by se do sedu dostat sama. Plazí se a začíná lézt.. Lezení je velice důležitou etapou ve vývoji pohybových dovedností. Vlastnímu lezení předchází plazení.

  • kolem 10 měsíce – první pokusy o stání ( u děvčat dříve než u chlapců), stání s oporou.

  • v 1.roce – stojí s oporou, samostatně se přitahuje do stoje, některé děti začínají dělat první krůčky. Chodítka nejsou pro vývoj dobrá.

  • 12-15 měsíc – dítě dělá první krůčky, chodí o široké bázi, chodí po vnějších stranách noh, chodí po špičkách – jde spíš o hopsání. Při chůzi ještě není jisté a snadno ztratí rovnováhu.

Jemná motorika = motorika ruky:

7-8-měsíc – začíná tzv. nůžkové uchopování: staví palce proti ostatním prstům, tak udrží v ruce i poměrně malý předmět

od 9 měsíce – začíná používat tzv. pinzetové uchopování – při kterém staví palce proti ostatním jednotlivým prstům. Dokáže už předměty pevně uchopit, udržet je, zacházet s nimi

Kognitivní vývoj a řeč kojence

Rozvoj kognitivních procesů a myšlení velmi úzce souvisí s rozvojem motoriky, hlavně se zráním CNS.

Poznávání a učení probíhá na úrovni konkrétního kontaktu s reálným světem, v časově limitovaném úseku současnosti.

Témata, do kterých materiál patří