Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Masova kultura - podstata, znaky a hodnoceni

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

6. Masová kultura: podstata, znaky a hodnocení

Přestože existuje pluralita kultur a víme o jejich národních či etnických zvláštnostech a tradicích, bývá kultura soudobého vyspělého světa označována jako masová kultura. Masová kultura představuje zvláštní typ kultury, který se vyznačuje čtyřmi základními znaky:

1) přístupnost = je založena na tom, že ji může přijímat či konzumovat nejširší okruh lidí bez rozdílu pohlaví, věku, vzdělání, národnosti, náboženského či politického přesvědčení.

2) dostupnost = jak cenová, tak prostorová. Dříve musel člověk za kulturou daleko cestovat. Masová kultura naopak jde za svým konzumentem. Cena nosičů masové kultury a předměty masové kultury jsou cenově dostupné v podstatě pro všechny (skoro každá domácnost má televizi, rádio, noviny).

3) masovost = velké množství předmětů masové kultury i jejich konzumentů se provádí ve velkém.

4) standardizace = uniformita, stejnost, totožnost toho, co je konzumentům předkládáno.

Tento typ kultury mohl vzniknout jen v určitých sociálně-ekonomických podmínkách, které vytvořila průmyslová revoluce na počátku 19. stol v západní Evropě a v Severní Americe. Rozhodující podmínky vzniku a formování masové kultury vytvořili dva základní procesy:

a) industrializace = vznik a vývoj průmyslové výroby a postupné zprůmyslnění většiny výrobních a postupně dalších činností

b) urbanizace = koncentrace obyvatel do měst, do nichž se soustřeďují rozhodující činnosti pro chod společnosti jako celku

Vedle těchto procesů formování masové kultury přispěly i další faktory:

a) technický a technologický rozvoj - mimo jiné jako nástroj zdokonalování původního knihtisku přinesl nové prostředky kvalitní masové výroby a distribuce knih a novin.

b) rozšiřování vzdělanosti - rozvoj masové kultury je podmíněn alespoň minimálním vzděláním.

c) volný čas – masová konzumace kulturních hodnot vyjadřuje i určitý časový prostor, který vytvořil technický a sociálně-ekonomický pokrok zkrácením pracovní doby.

Na všechny tyto okolnosti reagovala i samotná masová kultura zejména ve druhé pol. 20. století, kdy dochází k významnému rozvoji prostředků masové komunikace: další zdokonalování tisku a reprodukční techniky, rozvoj filmu, rozhlasu, televize, výpočetní techniky. Tato masmédia umožnila dokonale realizovat základní rysy masové kultury - zejména masovost a standardizaci. Vliv prostředků masové komunikace je obrovský, kdy televizi sleduje 98% obyvatel denně a výrazně narůstá podíl domácností připojených na internet.

Tento rozvoj masové komunikace technologií přináší pozitivní efekty, ale současně umožňuje masovou manipulaci s obyvatelstvem. Hodnocení obsahu a funkcí masové kultury z řad sociologů je velmi rozmanité, od jednoznačně pozitivního až po kategorické odmítnutí. S rozvojem masové kultury v praktickém životě nepřibývá vyřešených otázek, ale spíše argumentů pro to, či ono krajní stanovisko. Všeobecná přístupnost a dostupnost masové kultury je posuzována jako:

Témata, do kterých materiál patří