Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Predmet, struktura a funkce sociologie, obecna metoda, procedury a techniky sociologicke prace

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (44.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

OBECNÁ METODA

Obecnou metodou sociologie je metoda teoreticko-empirická, která spočívá ve dvou krocích:

a) Teoretická část: Na základě studia literatury a publikovaných informací zformulujeme vlastní hypotézy, které vysvětlují zkoumaný jev nebo problém.

b) Empirická část: Pomocí sociologického výzkumu získáme další konkrétní informace, které umožní stanovené hypotézy potvrdit nebo vyvrátit.

Vedle obecné metody má sociologie ještě metody speciální, které nazýváme procedury a techniky.

PROCEDURY SOCIOLOGICKÉ PRÁCE

Procedura zahrnuje přístup k problému, postupy shromažďování a způsoby zpracování dat.

1) Procedura historická - spočívá v historickém pohledu na zkoumaný problém. Sledujeme, jak jev vznikl, jak se vyvíjel v čase, co všechno tento vývoj ovlivňovalo a co všechno s ním souviselo. Zaměřuje se na další vývoj a důsledky zkoumaného jevu. Je důležité časové hledisko.

2) Statistická procedura - představuje číselné zachycení a zkoumání především velkých sociálních souborů. Na malé soubory se statistika použít nedá.

3) Typologická procedura - představuje konstrukci ideálního typu, modelu určitého společenského jevu a pak tento model porovnáváme s realitou a hledáme odlišnosti.

4) Monografická procedura - je založena na tom, že za předmět sociologického zkoumání si vybereme jen jeden typický objekt, který můžeme detailně popsat a prozkoumat. Můžeme hluboko proniknout do jeho podstaty. Potíž je v tom, že takto získané závěry, nemusí být vždy použitelné i pro podobné ostatní jevy (úroveň českých gymnázií - všechny X reprezentativní vzorek).

5) Experimentální procedura - zkoumá vliv vybraného faktoru na chování konkrétního sociálního objektu. Experiment se v sociologii používá velmi málo, protože je nákladný a jen velmi obtížně jsme schopni si zajistit identický kontrolní vzorek. Neexistují dva identické sociální objekty. Proto se často postupuje tak, že analyzujeme stav chování objektu před zavedením experimentální proměnné a po něm (2 identické třídy: 1. učte se, 2. učte se dostanete odměnu - stipendium).

TECHNIKY SOCIOLOGICKÉHO VÝZKUMU

Technika je systematický postup, který slouží k získání empirických poznatků o sociální realitě. Technika představuje více či méně dokonalý systém znaků, pomocí nichž jsou zjišťovány a měřeny vlastnosti sociálního objektu.

1) Pozorování - cílem vědeckého pozorování na rozdíl od běžného je co nejpřesněji zachytit charakteristické rysy sociální reality jako výchozího materiálu pro zjišťování obecně platných souvislostí.

a) nepřímé pozorování: je založeno na studiu dokumentů, neboť pozorovaná událost už proběhla a není možný přímý kontakt objektu a subjektu pozorování, je založeno na dokumentu. Spoléháme na svoji paměť. Uskutečňuje se na základě událostí, které mají sekundární podobu (knihy, pamětníci).

Témata, do kterých materiál patří