Predmet, struktura a funkce sociologie, obecna metoda, procedury a techniky sociologicke prace
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
2. Předmět, struktura a funkce sociologie, obecná metoda, procedury a techniky sociologické práce
PŘEDMĚT SOCIOLOGIE
Každá společenská věda má mít svůj relativně přesný vymezený předmět svého zkoumání. Definic sociologie existuje obrovské množství a z hlediska sociologické práce to není nejdůležitější problém.
1) Ralf Dahrendorf (Němec): Sociologie je věda o nepříjemné skutečnosti společnosti (ta spočívá v tom, že nikdo z nás tuto společnost nevytvořil, ale přesto nás má ve své moci).
2) Raymond Aron (Francouz): Sociologové sice nevědí co to sociologie je, ale tím jak hledají stále nové odpovědi na tuto otázku, tak sociologii rozvíjejí. Shodují se pouze v tom, že sociologie je samostatná společenská věda.
3) Peter Berger (Američan): Sociologie je pokus pochopit co lidé dělají, když se setkávají.
4) František Zich (Čech) : Sociologie je teoreticko-empirická věda, jejímž předmětem jsou obecné zákony vývoje lidské společnosti a mechanismy jejich projevů v konkrétně historických podmínkách.
5) Dadaistická definice: Sociologie je to, co dělají sociologové.
Sociologie je věda o společnosti
Sociologie 20. století si na rozdíl od sociologie klasické nekladla za cíl vyřešit velké filosofické problémy lidské civilizace, osvobodila se od metafyzických spekulací a hledání společenských zákonů platných vždy a všude. Nejde jí o vytvoření nové filosofie společnosti ani o formulaci velkých sociologických teorií, které by ukazovaly směr a cíl vývoje lidské civilizace. Sociologie 20. století usiluje o přiměřenou syntézu vědecké teorie a empiricky zjistitelných a ověřitelných fakt. Zabývá se analýzou aktuálních problémů moderní společnosti, rozvíjí tzv. aplikované sociologie a do centra pozornosti se dostávají i sociální aspekty globálních problémů a jejich odraz v sociální struktuře společnosti.
STRUKTURA SOCIOLOGIE
1) Obecná sociologie - zabývá se sociologickými pojmy a vztahy mezi nimi.
2) Obecná teorie společnosti - založená na analýze zákonitostí a mechanismů, které se uplatňují ve společenském životě. Představuje obecná východiska výklad společnosti jako celku.
3) Aplikovaná sociologie - představuje analýzu určité kategorie sociálních jevů, procesů a struktur v jednotlivých oblastech společenského života (sociologie kultury, mládeže, města a venkova).
4) Sociologická metodologie - představuje výklad, tvorbu a analýzu významných technik a postupů sociologické práce. Zabývá se vyhodnocením empirických dat získaných sociologickým výzkumem.
5) Sociologický výzkum - představuje empirický popis konkrétních sociálních jevů, procesů, struktur.
6) Dějiny sociologie
METODY SOCIOLOGIE A SOCIOLOGICKÝ VÝZKUM
Pojmem metoda rozumíme soubor pravidel, jimiž se řídí vědecká práce. Metoda dává odpověď na otázku: jak se získávají poznatky, jak se pořádají, jak se z nich vyvozují poznatky nové? Každý vědní obor má svou obecnou metodu a metody speciální.