Predmet, struktura a funkce sociologie, obecna metoda, procedury a techniky sociologicke prace
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
b) přímé pozorování: je založeno na kontaktu objektu a subjektu pozorování a probíhá přímo v terénu. Rozlišujeme: Nezúčastněné pozorování - výzkumník se nestává organickou součástí pozorovaného prostředí (subjekt a objekt nejsou v bezprostředním kontaktu).
Zúčastněné pozorování - je založeno na tom, že výzkumník se stává součástí pozorovaného prostředí a toto prostředí o něm ví. Hrozí nebezpečí, že se respondenti stylizují do role.
Zúčastněné utajené pozorování - je založeno na tom, že se průzkumník stává organickou součástí pozorovaného prostředí, ale toto prostředí o tom neví. Lidé jsou otevřenější.
2) Rozhovor = Interview – zjišťuje jen jeden aspekt sociálních jevů a to názory, mínění lidí a nějakém společenském problému či jevu a možných řešení. Rozlišujeme dva druhy rozhovoru:
a) volný nestandardizovaný - výzkumník má značnou volnost jak ve formulaci otázky, tak i v jejím pořadí. Tento rozhovor je operativnější, výzkumník může lépe reagovat na respondenta a vývoj rozhovoru. Nevýhodou je obtížná srovnatelnost odpovědí jednotlivých respondentů.
b) standardizovaný - výzkumník má předem připravené znění otázek a jejich pořadí. Otázky respondentovi pouze reprodukuje a zaznamenává jejich odpovědi do záznamového archu. Výhodou je vysoká srovnatelnost odpovědí jednotlivých respondentů.
3) Dotazník - informace jsou získávány pomocí písemného dotazu a komunikací zprostředkovávané mezi badatelem a respondentem. Vykytuje se v něm řada přesně formulovaných otázek, které pokrývají zkoumanou oblast. Konstrukce dotazníku je poměrně náročná, vyžaduje dodržení určitých pravidel, a navíc značnou zkušenost.
Zásady: a) jednou otázkou se ptáme na jednu věc
b) méně otázek může být lépe a více
c) otázky musí být stručné, srozumitelné, jednoznačné
d) otázky: otevřené, polootevřené (nabízím varianty + jiné), uzavřené (nabízím varianty)
e) vypouští se střední hodnota - nevím
f) vždy je anonymní
g) vzorek lidí je co nejpodobnější vzorku populace
Zvláštní formou dotazníku je anketa liší se tím, že má zpravidla do 5 otázek, je uzavřená týká se jen jednoho dílčího problému a často nabízí odpovědi typu ANO/NE.
FUNKCE SOCIOLOGIE
Funkcí každé vědy ve společnosti rozumíme úkol nebo poslání, které daný obor ve společnosti plní. K čemu je obor dobry, užitečný.
1) Funkce poznávací (gnozeologická)
Popisuje a vysvětluje podstatu a charakteristické rysy sociální reality. Analyzuje vývojové tendence a odhaluje podstatu sociálních problémů. Ukazuje, jak společnost funguje. (popis procesů, jevů)
2) Funkce diagnostická
Spočívá v sociologické analýze konkrétní sociální skutečnosti nebo konkrétního sociálního problému. Zpravidla bývá zaměřena tak, aby reagovala na potřeby společnosti. (narkomanie, nehodovost)