Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18.Kožní systém, stavba a funkce, přidatné kožní orgány a termoregulace (1)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

18. Kožní systém, stavba a funkce, přídatné kožní orgány a termoregulace

Dermatologie – zabývá se onemocněním kůže a přídatných kožních orgánů.

Kůže největší plošný orgán lidského těla. Plocha je asi 1,5 m². Hmotnost přibližně 4,5 kg.

Stavba kůže:

  1. Pokožka (epidermis)

Skládá se z několika vrstev plochých buněk, které na povrchu odumírají, rohovatí a odlupují se. Odloučené buňky jsou nahrazovány rychle se dělícími buňkami z hlubších vrstev pokožky.

Buňky pokožky obsahují i bílkovinu (keratin), kt. je těžko rozpustná ve vodě – kůže je pro vodu prakticky nepropustná. Dále se v buňkách pokožky nacházejí melanocyty- produkují melanin (kožní pigment) který způsobuje barvu kůže, očí, vlasů. Kožní barvivo pohlcuje také ultrafialovou složku slunečního záření – ochrana před UV zářením.

  1. Škára (corium)

Je vazivovou částí kůže. Skládá se z vazivových buněk a elastických vláken (dodávají kůži pevnost a pružnost), jsou uspořádány v určitých směrech a mezi nimi jsou také tukové buňky. Ve škáře probíhají krevní a mízní cévy a nervy, jsou zde i velmi bohaté cévní sítě. Škára vybíhá bradavkovitě proti pokožce, v některých místech utvářejí tyto výběžky charakteristickou kresbu, kt. hraje důležitou roli v identifikaci člověka (otisky prstů, kt. jsou u daného jedince charakteristické, jedinečné, neopakovatelné ani u jednovaječných dvojčat).

Ve škáře jsou uloženy kožní žlázy:

1. Mazové žlázy jsou uloženy ve škáře vedle vlasů nebo chlupů. Má za úkol produkovat maz: má ochrannou funkci, obsahuje tuk. látky, bílkoviny a soli. Utvoří se ho 1 – 2 g/24 h. Špatně propouští vodu, chrání kůži před vysycháním a činí ji vláčnou. Zvláštní hromadění mazu je v uchu, může vzniknout zátka – cerumen.

2. Potní žlázy jsou v kůži rozloženy velmi nerovnoměrně. Jsou klubíčkovitě stočené, ústí na povrchu kůže samostatným vývodem, je jich 2,5 mil. (nejvíce dlaně, čelo, ploska nohou). Nejsou na rtu. Tvoří pot: je tvořen z tkáňového moku. Obsahuje vodu, chlorid sodný. Z organických látek je v potu močovina, kys. močová, kreatinin, mastné kyseliny, aminokyseliny. V potu je zvláštní kyselina která brání kůži před vznikem zánětu vlivem slunečního záření. Tvorba potu: 1- 10 l./24 h. závisí na pracovním zatížení, teplotě prostředí, teplotě organismu. Množství potu se zvyšuje při nervovém, např. citovém vzrušení.

  1. Podkožní tukové vazivo

Je tvořeno kolagenními a elastickými vlákny mezi kterými jsou vazivové buňky. Nachází se zde i útvary tuk. buněk (zásobní tuková vrstva).

Funkce kůže:

1. Ochrana těla – brání vnikání škodlivých látek do vnitřního prostředí organismu. Dále brání organismus proti tlaku, nárazům a tření. Pigment kůže chrání organismus před slunečním UV zářením.

Témata, do kterých materiál patří