18.Kožní systém, stavba a funkce, přidatné kožní orgány a termoregulace (1)
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
18. Kožní systém, stavba a funkce, přídatné kožní orgány a termoregulace
Dermatologie – zabývá se onemocněním kůže a přídatných kožních orgánů.
Kůže největší plošný orgán lidského těla. Plocha je asi 1,5 m². Hmotnost přibližně 4,5 kg.
Stavba kůže:
Pokožka (epidermis)
Skládá se z několika vrstev plochých buněk, které na povrchu odumírají, rohovatí a odlupují se. Odloučené buňky jsou nahrazovány rychle se dělícími buňkami z hlubších vrstev pokožky.
Buňky pokožky obsahují i bílkovinu (keratin), kt. je těžko rozpustná ve vodě – kůže je pro vodu prakticky nepropustná. Dále se v buňkách pokožky nacházejí melanocyty- produkují melanin (kožní pigment) který způsobuje barvu kůže, očí, vlasů. Kožní barvivo pohlcuje také ultrafialovou složku slunečního záření – ochrana před UV zářením.
Škára (corium)
Je vazivovou částí kůže. Skládá se z vazivových buněk a elastických vláken (dodávají kůži pevnost a pružnost), jsou uspořádány v určitých směrech a mezi nimi jsou také tukové buňky. Ve škáře probíhají krevní a mízní cévy a nervy, jsou zde i velmi bohaté cévní sítě. Škára vybíhá bradavkovitě proti pokožce, v některých místech utvářejí tyto výběžky charakteristickou kresbu, kt. hraje důležitou roli v identifikaci člověka (otisky prstů, kt. jsou u daného jedince charakteristické, jedinečné, neopakovatelné ani u jednovaječných dvojčat).
Ve škáře jsou uloženy kožní žlázy:
1. Mazové žlázy jsou uloženy ve škáře vedle vlasů nebo chlupů. Má za úkol produkovat maz: má ochrannou funkci, obsahuje tuk. látky, bílkoviny a soli. Utvoří se ho 1 – 2 g/24 h. Špatně propouští vodu, chrání kůži před vysycháním a činí ji vláčnou. Zvláštní hromadění mazu je v uchu, může vzniknout zátka – cerumen.
2. Potní žlázy jsou v kůži rozloženy velmi nerovnoměrně. Jsou klubíčkovitě stočené, ústí na povrchu kůže samostatným vývodem, je jich 2,5 mil. (nejvíce dlaně, čelo, ploska nohou). Nejsou na rtu. Tvoří pot: je tvořen z tkáňového moku. Obsahuje vodu, chlorid sodný. Z organických látek je v potu močovina, kys. močová, kreatinin, mastné kyseliny, aminokyseliny. V potu je zvláštní kyselina která brání kůži před vznikem zánětu vlivem slunečního záření. Tvorba potu: 1- 10 l./24 h. závisí na pracovním zatížení, teplotě prostředí, teplotě organismu. Množství potu se zvyšuje při nervovém, např. citovém vzrušení.
Podkožní tukové vazivo
Je tvořeno kolagenními a elastickými vlákny mezi kterými jsou vazivové buňky. Nachází se zde i útvary tuk. buněk (zásobní tuková vrstva).
Funkce kůže:
1. Ochrana těla – brání vnikání škodlivých látek do vnitřního prostředí organismu. Dále brání organismus proti tlaku, nárazům a tření. Pigment kůže chrání organismus před slunečním UV zářením.