Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18.Kožní systém, stavba a funkce, přidatné kožní orgány a termoregulace (1)

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (48 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2. Smyslová funkce kůže – v kůži je uloženo velké množství receptorů, sloužících k vnímání mechanických, tepelných a bolestivých počitků.

Specializované receptory:

Ruffiniho tělíska – vnímání tepla

Krauseho tělíska – vnímání chladu

Vater-Pacciniho tělíska – umožňují hmatání

Volná nervová zakončení – vnímání bolesti

3. Udržování tělesné teploty (termoregulace) – chrání organismus před většími tepelnými ztrátami. Podílí se na ní cévy (vazodilatace – rozšíření cév a vazokonstrikce – zúžení cév) a tuková vrstva.

4. Skladovací funkce kůže – v podkožním vazivu je uloženo velké množství tuku kt. je energetickou zásobárnou organismu. V kůži jsou také uskladněny vitamíny rozpustné v tucích (A,D,E,K).

5. Vylučovací funkce kůže – tuto funkci zabezpečují mazové a potní žlázy.

6. Resorpční funkce – vstřebává léčivé látky rozpuštěné v tuku.

Přídatné kožní orgány

Vlasy (capili) a chlupy (pili) vznikají z vlasových váčků uložených ve škáře. Vmáčknuté vazivové bradavky ve vlasovém váčku vyživují vlas nebo chlup.

Vlas skládá se z vnitřní dřeně a ze zrohovatělých buněk kůry. Na jeho povrchu je vylučován sekret mazových žláz, který povléká vlas. Do povrchové vlasové kůry se upínají kožní svaly (napřimují vlasy a chlupy). Barva vlasů a chlupů je závislá na množství a druhu pigmentu.

Primární ochlupení (lanugo) vyvíjí se v nitroděložním vývoji a jako jemné chmýří pokrývá celé tělo plodu. Před porodem odpadá do plodové vody.

Sekundární ochlupení vyvíjí se před a po narození. Patří zde vlasy, řasy, obočí a drobné chloupky na povrchu těla.

Terciální ochlupení vyvíjí se po pubertě a v dospělém věku. Patří zde chlupy v podpaží, ochlupení stydké krajiny a zevních pohlavních orgánů, chlupy v zevním zvukovodu, nosním vchodu a u mužů vousy. Je ovlivňováno činností žláz s vnitřní sekrecí.

Nehet (unguis) zrohovatělá destička na konečných článcích prstů ruky a nohy. Nehty vyrůstají z buněčné vrstvy (nehtového lůžka) pod nehtem a u nehtového kořene, kt. je překrytý kůží posledního prstového článku. Poskytují mechanickou ochranu koncovým článkům prstů.

Mléčná žláza (glandula mammaria) párová laločnatá žláza, uložená v tukovém polštáři na přední ploše hrudní stěny. Vlastní žláza s tukovými polštáři vyklenuje u dospělých žen kůži prsní krajiny a vytváří vyvýšeninu prs (mamma) – na jeho vrcholku je prsní dvorec s prsní bradavkou. Základ mléčné žlázy se vytváří u obou pohlaví. V dětství je mléčná žláza malá a je uložena v podkoží hrudní stěny. U mužů zůstává vývoj m.ž. i v dospělosti na tomto stupni. U dívek dochází k růstu m.ž. v pubertě. S jejím růstem se vyvíjí i prsní bradavka. Mléčná žláza se skládá z 15 – 20 laloků, kt. jsou rozděleny na drobné lalůčky tvořené žlázovými buňkami. Vývody lalůčků se spojují do společných mlékovodů – ústí na prsní bradavce 15 – 20 drobnými otvory.

Témata, do kterých materiál patří