Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




8._STAVBA,_FUNKCE_A_DELENI_CEV_(maly_a_velky_KO)[1]

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (193.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

STAVBA, FUNKCE A DĚLENÍ CÉV (malý a velký KO)

Cévy dělíme na:

  1. Tepny (arterie) vedou krev vždy od srdce. Vedou převážně okysličenou krev. Jen Plícní tepna odvádí z pravé komory odkysličenou krev do plic. Největší tepnou je aorta.

TEPNY:

Jsou vystaveny velkým tlakovým změnám, daným čerpáním krve ze srdce. V oblasti srdce obsahuje množství elastických vláken. Směrem na periferii je hladká svalovina. Jejich stěna je silná, pevná, velmi pružná a tvořena třemi vrstvami:

1. Tunica intima - vrstva plochých endotelových buněk (zajistí hladký a nesmáčivý povrch cév).

2. Tunica media- vrstva hladké svaloviny. Kontrakcí uložených buněk se mění průsvit cévy, umožňuje změnu toku krve do jednotlivých částí cévního řečiště a změnu tlaku krve. Ve velkých tepnách je v této vrstvě přítomná síť elastických a kolagenních vláken.

3. Tunica externa- vytváří vnější vazivový obal, ve kterém probíhají nervy a cévy zajištující intervenci a výživu vrstvy hladké svaloviny.

  1. Žíly (venae) vedou do srdce krev. Téměř vždy vedou odkysličenou krev. Pouze z plic se vrací okysličená krev 4 plícní žílami do levé předsíně. Největšími žílami jsou horní a dolní dutá žíla. Svalová vrstva je pouze u velkých žil, drobnější žíly ji nemají. Dále je dělíme na:

a) hluboké, které mají stejný průběh jako tepny. Od tepen jsou zdvojené a jsou opatřeny chlopněmi.

b) povrchové jsou uloženy v podkoží a jsou dobře přístupné.

ŽÍLY: Krev v nich proudí pomalu a pod menším tlakem než v tepnách. Jejich stěna proto obsahuje méně svalových buněk, je tenčí a poddajnější než stěna tepen. Endotel v mnoha žilách vytváří kapsovité chlopně, které brání zpětnému toku krve.(HK a DK)

  1. Vlásečnice (kapiláry) jsou tenkostěnné a jemné cévy, které propojují tepny a žíly. Na začátku vlásečnicí prostupuje tekutina obsahující kyslík a živiny z krve do mezibuněčného prostoru. Na konci vlásečnice se do krve vrací tekutina obsahující zplodiny metabolismu.

VLÁSEČNICE: Stěna vlásečnice, která zprostředkovává výměnu kyslíku, oxidu uhličitého a živin mezi krví a tkáněmi, je tvořena pouze jednou vrstvou buněk- endotelem.

Krevní oběh

je rozdělen do 2 cévních řečišť s centrálně uloženým srdcem-malý a velký krevní oběh. Zvláštní uspořádání KO představuje portální oběh.

1.MALÝ KREVNÍ OBĚH:

= malý plícní oběh

Začíná v pravé komoře, odkud odstupuje plícní kmen (truncus pulmonalis), který se větví na 2 plícní tepny pravou a levou (arteria pulmonalis dextra, sinistra), které vstupují do plíce, kde se postupně větví až v síť vlásečnic, která opřádá plicní sklípky. Mezi krví protékající vlásečnicemi a plicními sklípky probíhá výměna dýchacích plynů (kyslíku a oxidu uhličitého). Z plicních vlásečnic se postupným spojováním tvoří 4 plícní žíly, tedy na každé straně 2 plicní žíly (venae pulmonales), které vedou okysličenou do levé předsíně.

Témata, do kterých materiál patří