Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




8._STAVBA,_FUNKCE_A_DELENI_CEV_(maly_a_velky_KO)[1]

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (193.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

2.VELKÝ KREVNÍ OBĚH:

Začíná v levé komoře, ze které odstupuje srdečnice (aorta). Všechny další tepny vznikají jejím postupným větvením. Vedou okysličenou krev. V arteriolách dochází k výměně plynů, arteriola se mění na venulu a venuly se začínají spojovat v žíly. Největší žíly jsou horní a dolní dutá žíla (vena cava superior, inferior), kt. ústí do pravé předsíně a vedou sem odkysličenou krev.

TEPNY VELKÉHO KO:

-Aorta má část vzestupnou, oblouk a část sestupnou. Sestupná část prochází otvorem v bránici a do dutiny břišní, a tak ji dělíme na aortu hrudní a břišní.

Vzestupná aorta (aorta ascendens)- asi 6 cm dlouhý úsek, průměr 2,5-3 cm, opatřený na počátku aortální chlopní. Těsně nad ní odstupují 2 tepny věnčité (a. coronaria dextra, a.c. sinistra) , které obemykají srdce mezi předsíněmi a komorami a přivádějí krev obohacující kyslík a živiny k srdeční svalovině.

Z oblouku aorty (arcus aortae) odstupují 3 velké cévní kmeny-truncus brachiocephalicus, z něhož odstupují pravá tepna podkličková (a.subclavia dx.) a pravá kravice (a. carotis comunnis dx.), levá krkavice (a.c.c.sinistra) a levá tepna podkličková (a. subclavia sinistra).

(tepny podkličkové zásobují krví svaly krku, hrtan, štítnou žlázu, svaly ramenní a hrudní stěnu)

Tepna podkličková dále prostupuje štěrbinou svalů kloněných (fissura scalenorum) a za kostí klíční sestupuje do podpažní jamky jako tepna podpažní (a. axilaris). Jejím pokračováním je tepna pažní (a. brachialis), uložena na vnitřní str. paže v rýze mezi svalem dvojhlavým a trojhlavým. Před kloubem loketním se větví v tepnu vřetenní ( a. radialis)- běží po palcové straně přední plochy předloktí, a tepnu loketní (a. ulnaris)-vytváří dlaňový oblouk (arcus palmaris superficialis), z něhož odstupují tepny pro jednotlivé prsty.

Hrudní aorta (aorta thoracica)- prochází podél levé str. těl obratlů hrudních,odstupují z ní větve pro výživu hrudní stěny a drobné větévky pro jícen, stěny průdušek a osrdečník.

Břišní aorta (aorta abdominalis)- probíhá před páteří v prostoru za pobřišnicí a v úrovni 4.bederního obratle se dělí na pravou a levou kyčelní tepnu (a. iliaca communis dextra,sinistra).=konečné větve břišní aorty. Tyto tepny dělíme na zevní a vnitřní tepnu kyčelní (a. illiaca interna, externa). Zevní tepna kyčelní prochází pod tříselným vazem na přední a vnitřní str. stehna jako tepna stehenní ( a. femoralis), dále prostupuje mezi svaly stehenními a zadní plochou kloubu kolenního jako přední a zadní tepna holenní (a.tibialis anterior, interior)

Břišní aorta má tři skupiny větví:

1.větve vedoucí k bránici a zadní stěně břišní

2.párové větve orgánové (nadledviny-a.suprarenales, ledviny-a. renales)

3.nepárové větve orgánové (slezina- a. lienalis, játra-a. hepatica, slinivka...)

Témata, do kterých materiál patří