Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




SVĚTELNÉ ZDROJE

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (220.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

SVĚTELNÉ ZDROJE

Druhy-Zářivka,výbojka,LEDdioda,ILDdioda,žárovka,doutnavka

ZÁŘIVKA

a)přívod,b)tlumivka,c)kompenzační kondenzátor,d)startér,

e)bimetalová elektroda,f)odrušovací kondenzátor

-je nízkotlaká výbojka která se používá jako zdroj světla

-je tvořena skleněnou trubicí se žhavícími elektrodami

naplněná rtuťovými párami a argonem.Na povrchu trubice

je luminofor.

Princip:Po zapnutí zářivky začne protékat I obvodem(bimetalový spínač je v sepnutém stavu).Odporová vlákna se ohřívají a kolem nich dochází k částečné ionizaci plynu.Bimetalový spínač se postupně rozepíná až nakonec rozepne obvod.Na to reaguje tlumivka,která do obvodu vyšle napěťovou špičku.Spolupráce tlumivky a bimetalu se několikrát opakuje než dojde k úplné ionizaci plynu v trubici.Ionizované částice fotony dopadají na luminofor a ten svítí.Bimetalový spínač zůstává rozepnutý a obvod se uzavírá přes ionizovaný plyn.Kondenzátor kompenzuje fázový posun vytvářený tlumivkou.

ŽÁROVKA

1)skleněná baňka,2)nízkotlaký plyn,3)wolframové vlákno,

4) a 5)kontaktní vlákno,6)podpůrná vlákna,7)držák,8)kontaktní vlákno

9)závit,10)izolace,11)elektrický kontakt-fáze

-je jednoduché zařízení k přeměně elektrické energie na světlo.

Funguje na principu zahřátí tenkého vodiče obvykle wolframového

vodiče elektrickým proudem.Při vysoké teplotě vlákno svítí.

-obyčejná žárovka se dosud používá v domácnostech.Jsou použity

I v automobilových světlometech,tam se také používají halogeny

Výhody-výroba je jednoduchá a levná,jsou levnější

Nevýhody-kratší životnost(1000 hodin),dost energie změní na teplo

Halogenová žárovka-Halogenová žárovka je speciální druh žárovky, u které se dosahuje vyšší teploty vlákna (a tedy vyšší světelné účinnosti a bělejšího světla) a/nebo delší životnosti tím, že se do atmosféry uvnitř baňky přidá sloučenina halového prvku (halogenu, např.bromu nebo jodu). V žárovce probíhá tzv. halogenový cyklus, kde se při vysoké teplotě vypařující wolfram slučuje a rozpadá např. s bromem. Díky tenzi wolframových par v blízkosti vlákna se omezuje jeho vypařování - výsledkem je delší životnost a zvýšení světelného toku.

DOUTNAVKA

je nízkotlaká plynem plněná výbojka se studenou katodou pracující v oblasti samostatného doutnavého výboje. Odtud pochází její název. Ve skleněné baňce naplněné zpravidla neonem (ale i argonem, heliem, dusíkem, CO2) o tlaku desetin kPa jsou dvě elektrody, mezi nimiž vzniká výboj nezávislý na polaritě přiloženého napětí. Častý je i slangový název neonka.Fyzikální podstatou doutnavky je přenos elektrického náboje plynem. Plyn se vlivem různých záření ionizuje a vzniklý iont a elektron se mohou působením elektrického pole pohybovat mezi anodou a katodou.Po připojení doutnavky na zdroj střídavého napětí svítí obě elektrody, u stejnosměrného zdroje jen elektroda připojená na zápornou svorku – katoda. Toho je možné využít k indikaci polarity.

Témata, do kterých materiál patří