49.Makroskopická stavba dřeva
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Makroskopická stavba dřeva
Charakteristika, řezy a znaky
Dřevo je technický výraz pro vrstvenou a vláknitou hmotu stonků (kmenů), kořenů a větví víceletých rostlin. Z toho důvodu jsou tyto rostliny označovány jako dřeviny.
Hlavní řezy a části kmene – vzhledem k vrstevnaté a vláknité stavbě je nutno dřevo zkoumat na třech hlavních řezech:
- příčném – čelním, v rovině kolmé na osu kmene
- radiálním – poloměrem, v rovině procházející osou kmene přes dřeň
- tangenciálním – tečnovém, v rovině procházející podél kmene, v určité vzdálenosti od dřeně.
V kmeni rozeznáváme tyto hlavní části:
- kůra
- kambium
- dřevo
- dřeň
Na příčném řezu kmenem rozlišujeme tři části:
- na obvodu kmene je kůra
- mezi kůrou a dření je hlavní část – dřevo, které je obklopené dělivým pletivem – kambiem
- přibližně uprostřed kmene je dřeň
Kůra
Obaluje dřevo kmene a dělivé pletivo kambium. Má především ochrannou funkci – chrání kambium a dřevo proti vysychání, změnám teplot, proniknutí infekce, škůdců atd.
Skládá se z:
- lýka – vnitřní vrstvy kůry, kterou jsou vedeny produkty fotosyntézy z koruny směrem dolů (část do kořenů – zásobní látky, část do dřeva a dřeně – zásobní látky, část do kambia, kde se z nich tvoří základní stavební látky dřeva)
- zelené kůry – která obsahuje chlorofyl
- borky – vnější ochranné vrstvy kůry
Mladé stromy mají hladkou kůru, přirůstáním a rozšiřováním kmene se v kůře tvoří brázdy, šupiny apod. Tato rozpraskaná nebo rozbrázděná vrchní část kůry se nazývá borka. Některé stromy si uchovávají hladkou kůru až do pozdního věku (např. buk, habr)
Kambium
Dřevo je produkováno speciálním dělivým pletivem – kambiem, které je uloženo mezi dřevem a lýkem (obaluje dřevo pod lýkem jako souvislý plášť). Kambium se skládá z živých buněk, schopných dělení a růstu. Kambiální buňky se každoročně dělí a ukládají na vnitřní straně (směrem ke středu kmene) nové buňky dřeva a na vnější straně (směrem ke kůře) nové buňky lýka, čili vnitřní kůry, protože kambium vytváří mnohem větší počet buněk dřeva něž buněk lýka, přirůstá dřevo rychleji než vnitřní kůra.
Dřevo
Je bezprostředně pod kambiem a spolu s dření tvoří u vzrostlých stromů 70-90 % objemu stromu.
Letokruhy – jarní a letní dřevo
V našich klimatických podmínkách „pracuje“ dělivé pletivo kambium ve vegetačním období tak, žena jaře produkuje dřevo rychleji než v létě, proto můžeme na příčném řezu pozorovat letokruhy. Za jedno vegetační období vzniká zřetelně oddělená přírůstková vrstva zvaná letokruh. Letokruhy jsou roční přírůstky dřevin (kmene, větví i kořenů). Jsou lépe viditelné na jehličnatém dřevě. Podle jejich počtu na příčném řezu oddenkové (spodní) části můžeme určit přibližný věk stromu (v některých případech mohou přirůst dva letokruhy – při zničení mladých listů strom vytvoří nový roční přírůstek, tzv. „nepravý letokruh“, anebo nevznikne žádný, jestliže má strom málo výživy). Šířka letokruhu závisí na druhu dřeviny a podmínkách růstu. Např. nejužší letokruhy z našich dřevin má pomalu rostoucí tis, nejširší rostoucí topol.