Metody řízení sítí
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
23. Metody řízení sítí
Metody řízení sítí můžeme podle typu přístupu k přenosové cestě rozdělit na deterministické (zákonitě určované) a stochastické (náhodně určované). Vlastní řízení komunikace může být centralizované nebo distribuované.
Deterministické metody řízení
Při centralizovaném řízení je jedna ze stanic zvolena jako řídící stanice a přiděluje ostatním podřízeným stanicím kapacitu kanálu na základě jejich požadavků. Metoda ohlášení řídí přidělování přístupu podle žádosti jednotlivých stanic. Při použití metody výzva se řídící stanice systematicky dotazuje podřízených stanic. Má-li podřízená stanice data připravená nk odeslání, odešle je. Jde o metodu vhodnou pro malý počet stanic v menších sítích s velkou zátěží. Při přenosech signálů v základním pásmu se též využívá metoda dynamického časového dělení kanálu, která přiděluje časové intervaly pro přístup jednotlivých stanic, ale i podle jejich priority (práva na přednostní přidělení přístupu).
Distribuované (decentralizované) řízení odstraňuje závislost na jedné řídící stanici. Používanými metodami jsou metoda rezervace kanálu a metoda logického okruhu. Distribuované řízení je typické i pro metody náhodného přístupu.
Při užití metody rezervace kanálu zadají stanice při průchodu tzv. rezervačního rámce požadavek na přístup a podle pořadí rezervace je potom přidělena stanicím příslušný časový interval.
Metoda logického okruhu určuje každé stanici právo na přístup ke společně sdílené cestě na základě jejího umístění v konfiguraci sítě. Všechny stanice (bez ohledu na topologické uspořádání sítě) jsou seřazeny do pomyslného kruhu a takto očíslovány. Každá ze stanic zná číslo (adresu) následné stanice, která má právo přístupu může vysílat své zprávy dalším stanicím po dobu určeného časového intervalu. po jeho uplynutí musí předat právo přístupu příslušné další stanici. Toto předání se uskutečňuje vysíláním speciální řídící posloupnosti bitů, která se nazývá token (odtud sítě typu token-ring). V případě odpojení nebo výpadku některé stanice musí být zajištěna automatická změna pořadí stanic. Metody předávání tokenu jsou sice realizačně náročnější, ale nedochází u nich ke kolizím, nejsou závislé na typu přenosové cesty i přenosové rychlosti a používají se zejména pro řízení v reálném čase.
Stochastické metody řízení
Tyto přístupové metody přidělují přístupové časové intervaly jednotlivým stanicím na základě náhodného procesu. Základní princip spočívá v tom, že v časových intervalech, ve kterých právě neprobíhá přenos dat společně sdílené cestě, mají všechny stanice stejnou možnost v kterémkoliv okamžiku obsadit tuto cestu pro sebe. Po celou dobu vysílání speciální bitové posloupnosti určené pro obsazení cesty nesmí dojít k vysílání této posloupnosti jinou stanicí. V případě, že ve stejný okamžik chtějí cestu obsadit dvě nebo více stanic, dochází ke střetu (kolizi) a žádné stanici se obsazení společné cesty nepodaří. Přesto je tato metoda na základě pravděpodobnostních zákonů, v praxi použitelná. z používaných stochastických přístupových metod si popišme dvě nejdůležitější.