Téma č. 15 - Optoelektonika
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Optická vlákna velmi citlivá na mechanické namáhání a ohyby. Jejich ochranu proto musí zabezpečovat svým konstrukčním řešením optický kabel, který kromě jednoho či více optických vláken obvykle obsahuje i vhodnou výplň, zajištující potřebnou mechanickou odolnost.
MNOHOVIDOVÉ VLÁKNO:
Způsob, jakým optické vlákno paprsek vede, záleží také na tom, jak se mění optické vlastnosti (konkrétně tzv. index lomu) na přechodu mezi jádrem vlákna a jeho pláštěm. Mění-li se skokem a jeli průměr jádra dostatečně velký (50-100 mikrometru), jde o vlákno, schopné vést různé vlny světelných paprsku - tzv. vidy. Jde tedy o mnohovidové vlákno, v tomto případě sestupňovitým indexem lomu.
Pokud se index lomu na přechodu mezi jádrem vlákna a jeho pláštěm nemění skokem, ale plynule, jde o mnohovidové vlákno s tzv. gradientním indexem lomu, které přenášené vidy ohýbá.
Výhodou mnohovidových vláken je relativně nízká cena, snazší spojování a možnost buzení elektroluminiscenční diodou.
JEDNOVIDOVÉ VLÁKNO:
Nejvyšších přenosových rychlostí lze dosáhnout na tzv. jednovidových vláknech, které přenáší jen jediný vid (jeden světelný paprsek).
Schopnosti vést jediný vid bez odrazu i ohybu se dosahuje buďto velmi malým průměrem jádra (řádově jednotky mikrometrů), nebo velmi malým poměrným rozdílem indexů lomu jádra a jeho pláště. V každém případě jsou jednovidová vlákna dražší než mnohovidová, lze je použít pro přenosy na delší vzdálenosti (až 100 km bez opakovače). Pro své buzení však již vyžadují polovodičový laser (laserové diody).