Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Téma č. 5 - Elektromagnetické vlnění

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (441.81 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Impedanční přizpůsobení: stav, při kterém v obvodu nedochází k odrazu vln a naopak dochází k maximálnímu přenosu energie ze zdroje do zátěže. Impedančním přizpůsobením rozumíme situaci, při níž činitelé odrazu zátěže a zdroje (generátoru) jsou komplexně sdruženy. Za této situace nedochází ke vzniku stojatého vlnění.

Útlum:vyjadřuje, kolikrát se zmenší výkon signálu po průchodu kabelem jednotkové délky. Udává se v decibelech na jednotku délky (dB/m, dB/100m, nebo dB/km) a je kmitočtově závislý.

Rušení:Rušivý signál je generován nesprávnou nebo nežádoucí funkcí elektrických zařízení. Příkladem je signál vzdálených televizních a rozhlasových vysílačů, který za určitých atmosférických podmínek dorazí dále než obvykle a mísí se do signálu vysílačů v jiné oblasti a ruší tak příjem.

Půlvlnný dipól základ pro většinu antén. Jeho základní vlastností je délka rovna polovině vlnové délky a zisk 0 dBd (2,15 dBi). Napájení dipólu je symetrické, proto nelze přímo připojit koaxiální kabel, což ovšem nepřináší obtíže.

dipól (dvojí osa). Dipólová anténa je nejjednodušší praktická anténa z teoretického hlediska. Vlastnosti dipólu závisí na poměru délky dipólu a vlnové délky. Nejčastěji se používá dipól s délkou rovné polovině vlnové délky, tak zvaný půlvlnný dipól. Zápory nízký zisk, malá směrovost a malé šířka pásma, bývají však základem složitějších antén (např. typu Yagi) nebo anténních systémů.

Témata, do kterých materiál patří