Témata ze strojů a zařízení k ústním závěrečným zkouškám
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Sběrací vozy:slouží ke sběru a dopravě zavadlé píce, slámy a sena. Traktor jede pořádku, který má mezi koly. Sběrač sbírá píci z řádku a podávají do podávacího a pěchovacího zařízení to jí dále vytlačuje do vozu, některé svěrací vozy mají v prostoru podávacího a pěchovacího ústrojí nože, které rozřezávají delší píci na kratší kusy. Vůz je postupně plněn. Po příjezdu ke stohu a do seníku apod. vůz vyprázdníme po otevření zadního čela dnovým dopravníkem, který materiál vyhrne za vůz.
Odstraňování výkalů
Popis způsobů odstraňování výkalů: odstraňování výkalu probíhá pomocí oběžných shrnovačům přímovratných shrnovačů a také prošlapávání zvířaty skrz rošty
Kejda: je tekutý hnůj, který vzniká v bezstelivových stájích, kde se splachuje hnůj s vodou pod roštových prostorů. Pro použití hnojení je potřeba také zfermentovat zhruba 3 měsíce proto u stájí musíme mít, alespoň dvě jímky. K rozmetání kejdy a jejímu zapravení do země slouží rozmetadla tekutých výkalů, které mají u spod dna šnekový dopravník a na něj navazuje rozmetací lopatkové kolo.)
Chlévská mrva: chlévské mrvy: Chlévská mrva je složena z pevných výkalů a podestýlky. Nejčastěji se používají oběžné shrnovače. Jsou sestaveny ze dvou převodových skříní umístěných na protilehlých rozích shrnovače. Dále ze dvou rohových kol v protilehlých rozích z toho jeden napínací. Vlastní shrnovač je složen z článků a hřebel. Přímovratný shrnovač: Tyto shrnovače se výborně hodí u jednořadé stáje je složen z tažné tyče a hřebel, které při pohybu, kdy vyhrnují hnůj ze stáje jsou kolmo k tažné tyči, jako u oběžného shrnovače, ale při pohybu zpět se sklopý k tyči a hnůj nevyhrnují. Na ně navazuje podobný shrnovač, který vyhrnuje hnůj na hromadu. Používají se na malých farmách v Německu a Rakousku.
Močůvka: je moč zvířat a je odstraňována ze stáje zakrytými žlábky v oběžném shrnovači potrubím do jímky. Tato močůvka by měla zkvasit (zfermentovat) zhruba 3 měsíce, aby se stala kvalitním kapalným hnojivem.
Podle typu ustájení:
Vazné: Skot je při tomto ustájení uvázán přímo na stání u žlabu. Krmivo je zakládáno do žlabu a výkaly jsou shrnovány na oběžný shrnovač nebo propadávají na rošty na roštový shrnovač. Mléko je dojeno přímo na stání ve stáji nebo se dojnice skupinově odvazovaly a dojily se v dojírně např. Vestec.
Volné: toto utajení je pro zvířata výhodnější, protože se pohybují volně po stáji a odpočívají v boxech podestlaných nebo vytápěných gumovou rohoží. Skot se však musí naučit k pohybu ve stáji, pro krmivo, do výběhu nebo do dojírny. Toto ustájení je náročnější na výběr zvířat, na organizaci práce a kvalifikaci ošetřovatelů, ale šetří však pracovní síly. Krmivo je zakládáno na tzv. krmný stůl a výkaly jsou odklízeny pomocí traktorové lžíce.