Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




TRANSFORMÁTORY

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (128 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

TRANSFORMÁTORY

-je elektrický netočivý stroj který umožňuje přenášet el. Energii z jednoho obvodu do jiného pomocí vzájemné elektromagnetické indukce.Používá se většinou pro přeměnu střídavého napětí (z vysokého na nízký) nebo pro galvanické oddělení obvodů od fáze.Transformátor se skládá z trafo plechů a ze dvou vinutí (sekundár a primár).

-princip činnosti transformátoru je měnit střídavý proud.Skládá se ze tří hlavních částí:vinutí,mag.obvod,izolace.Primár slouží k přeměně el.energie na magnetickou.Procházejícím proudem se vytváří magnetický tok.Tento tok je veden jádrem k sekundáru.Na sekundáru se indukuje napětí.Proto musí trafo pracovat se střídavým nebo pulsujícím proudem.Nemůže pracovat se stejnosměrným protože se u něj nemění magnetický tok-na sekundáru by nevzniklo napětí.

Druhy-dle počtu fází-jednofázové

-třífázové

-dle použití- autotransformátor

-rozptylový

-svařovací

-měřící

Trafo plechy-vyrábějí se z křemíkové oceli

-druhy: EI-plechy,L-plechy,M-plechy,UI-plechy

-v trafu jsou proto aby nevznikaly vířivé proudy

Vinutí-Vinutí pro malé síťové transformátory jsou zhotovována z lakovaných drátů různého průměru. Cívka se navíjí na cívkové tělísko závit po závitu a jednotlivé vrstvy vinutí jsou prokládány izolací. Povrch cívky je izolován lepenkou nebo plátnem. Většina síťových transformátorků se následně impregnuje vakuotlakovou impregnací. Čím je vinutí dimenzováno na vyšší napětí a větší proudy, tím je výroba cívek obtížnější.

Účinnost trafa-je poměr odevdaneho k přijatému činnému výkonu.Odevzdaný výkon oproti přijatému je menší o ztráty v železe.Ztráty v železe se u trafa měří při běhu naprázdno(není připojena zátěž).Ztráty ve vinutí se měří při zkratovaném výstupu.

Autotransformátor-jsou transformátory, u kterých se pro primární i sekundární vinutí používá stejná cívka. Z mechanického hlediska jde o cívku na železném jádře s odbočkami pro primární a pro sekundární napětí. Nevýhodou je, že při takové konstrukci přicházíme o galvanické oddělení primárního a sekundárního napětí. Odbočka sekundárního vinutí může být realizována pomocí pohyblivého jezdce, přičemž nastavením tohoto jezdce je pak možné regulovat velikost sekundárního napětí.Autotransformátory často najdeme v elektrických laboratořích, kde se používají jako regulovatelné zdroje střídavého napětí. Používá se také v dopravě při pohonu trakčních kolejových vozidel (elektrických lokomotiv), kde je hlavní výhodou menší hmotnost tohoto typu transformátoru.

Rozptylové trafo-jsou měkké zdroje napětí odolné proti zkratu

-použití-pro napájení světelných trubic

Svařovací trafo-musí vydržet zkrat při kontaktu před vytažením oblouku.Mají zapojenou tlumivku v sérii.Měli by mít pokud možno strmou výstupní napěťovou charakteristiku aby při změnách délky oblouku měnil svářecí proud jen málo.Maximální výstupní napětí je 70V.Proud je běžně regulovatelný do 150A.

Témata, do kterých materiál patří