Psí sporty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
V České republice uspořádaly Kristýna Dostálková a Klára Hlubocká v roce 2014 první dva semináře věnované výcviku psa pro hledání specifických pachů, během kterých vycházely z metodiky výcviku pro psovody záchranných psů při vyhledání pachových předmětů nebo lidských ostatků. Na základě zájmu účastníků těchto seminářů se na podzim 2014 rozhodly přivést tento sport do České republiky, dát mu pravidla a sestavit zkušební řád pro Nosework v ČR.
Cílem je, aby byl nosework sport pro každého, ať starého nebo mladého, ať rychlého tak pomalého, velkého či malého psovoda nebo psa. Při výběru standardních vzorků byly zvoleny takové, které jsou snadno dostupné a levné.
Nosework na špičkové úrovni vychází z metodiky pozitivního posilování. Nátlakem zde psovod moc nedosáhne. Vedlejším produktem tohoto tréninku je upevňování vztahu psovod-pes. Jen ta dvojice, která je dobrý tým může mít při noseworku výsledky.
V tomto sportu se nehraje na krásu, body či vteřiny, tady platí jen to, co v reálu, našel – nenašel.
Kategorie:
NW-N (nature): vyhledávání v přírodních terénech
NW-U (urban): prohledávání prostor dotčených působením člověka (může se jednat o vybavené místnosti, zahrady s „harampádím“, skládky a skladiště, parkoviště, zříceniny hradů, náměstí, ulice apod.)
NW-W (water): vyhledávání ve vodě
NW-D (discrimination): vyhledávání v řadách předmětů a osob
Jednotlivé stupně obtížnosti: NW-N Z, 1, 2, 3 NW-U Z, 1, 2, 3 NW-W Z, 1, 2, 3 NW-D Z, 1, 2, 3
Zadávané tituly Pokud tým splní všechny zkoušky daného stupně (Z, 1, 2, 3) nebo daného směru (N, U, W, D), uděluje se týmu titul „Master of…“
Obedience
http://www.obedience.cz/
Českým překladem anglického slova “obedience” je poslušnost či ovladatelnost. Cílem obedience je naučit psa spolupracovat s psovodem, zadané cviky pes musí vykonávat radostně a zároveň přesně. Zvláštní důraz je kladen na vzájemný vztah mezi psem a psovodem a na schopnost psa pracovat ve vzdálenosti od psovoda. Měl by být brán ohled na fyzické dispozice psa. V obedience provádí psovod se svým psem postupně deset cviků.
Devět z nich prověřuje poslušnost a ovladatelnost psa, jeden spadá do kategorie pachových prací – jedná se o rozlišení předmětu psovoda.
Kořeny
Tento sport má své kořeny v Anglii, kde chtěli pořadatalé jedné z nejprestižnějších výstav Cruft´s vytvořit doprovodný program této celosvětově uznávané show. První obedience soutěže se tedy konaly ve výstavních halách a v kruzích, kde byl po celý den zajištěn program pro diváky. Z Anglie se obedience dostala do Skandinávie, kde její pravidla mírně upravili, a časem se dopracovala až do dnešní podoby FCI mezinárodního řádu.
U nás...
V ČR je obedience velmi mladým sportem, klub Obedience CZ byl založen v roce 2007 a je zastřešen Českým kynologickým svazem.