Brazílie - seminární práce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Na východním pobřeží je živočišná výroba zaměřena především na chov skotu, ovcí, koz, prasat, koní, drůbeže. Dobrá krmivová základna a úspěchy při křížení a šlechtění evropského a indického skotu umožnily Brazílii stát se jedním z největších chovatelů skotu a prasat.
Významný je také rybolov, zejména lov garnátů a humrů. Dále můžeme chytit velkou cichlidu ocasookou, trairu, ostnojazyčnatce dvouvousého, tetru srpkovitou, štikovku skvrnitou, piraně, šavlozuba, zubatici liščí, arapaimy a několik druhů sumců.
Asi 57 % území pokrývají lesy, z toho 42 % je Amazonský deštný prales. Na lesnictví se využívá jen 6 % lesů. Původní pralesy trpěly intenzivním sběrem surového kaučuku. Největší škody způsobuje mýcení a vypalování lesů za účelem získávání nové orné půdy. Na severu Amazonie se dřevo používá vesměs jako palivo. Brazílie patří k největším světovým producentům dřeva. Vyvážejí se vzácné druhy dřevin (mahagonové, ebenové, balza, palisandrové) převážně na výrobu luxusního nábytku a hudebních nástrojů.
3.2 Sekundér
Brazílie se řadí k nejvyspělejším státům kontinentu. Brazilský průmysl už více připomíná státy vyspělé než rozvojové. Je bohatá na suroviny všeho druhu, chybí zde jen dostatečné množství ropy a koksovatelného uhlí. Má největší hutní základnu v Latinské Americe.
Těží se železná ruda, mangan, bauxit, nikl, chróm, wolfram, cín, uhlí, ropa (v malé míře), zemní plyn, zlato, niob, zirkon, diamanty, drahokamy, měď, zinek, fosfáty, grafit, magnezit, sůl a kaolin. Těžba surovin má katastrofální důsledky. Předpokládá se, že obrovská naleziště ropy se nachází v povodí Amazonky.
Nejvíce je podporován těžký průmysl – výroba železa a oceli. Brazílie vyváží železnou rudu, drahé kovy, železo, ocel a dopravní prostředky. Naopak dováží ropu a ropné produkty, stroje, chemické výrobky a kovy. Brazilci patří k největším spotřebitelům alkoholu na světě, protože vyrábějí automobily na líh.
V Brazílii jsou obrovská naleziště drahokamů a polodrahokamů. Velmi rozvinuté je strojírenství (výroba osobních a nákladních automobilů), hutnictví (výroba surového železa, oceli, barevných kovů), petrochemie (rafinerie ropy), chemie (výroba hnojiv, kyselin a plastických hmot), potravinářský, textilní, gumárenský, obuvnický, papírenský a dřevozpracující průmysl.
Díky obrovským zdrojům vodní energie, surovin, nadbytku levné pracovní síly a velkým daňovým úlevám sem nejbohatší země světa hlavně USA, Japonsko a Německo, umístily mnoho svých firem.
3.3 Terciér
Ročně sem míří 4-5 mil. turistů a nejvíce jsou navštěvovány Rio de Janiero, pláž Copacabana, hora Corcovade se sochou Krista Spasitele, historické město Petropolis, vodopády Iguacu, světoznámý karneval v Riu de Janeiru a Amazonský deštný prales. Dále São Paulo s moderní architekturou, hlavní město Brasília a město Manaus v Amazonii při soutoku Rio Negro a Amazonky. Jiné části jsou navštěvovány zřídka. V roce 2016 se v Riu de Janeiro uskutečnily Letní olympijské hry, které jsou zároveň první olympijské hry, jež se odehrály v Jižní Americe. Zde se nachází jedny z největších stadiónů na světě, nejznámějším je Maracaná v Riu de Janeiro.