Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Ekonomika ČR,úloha zemědělství

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (40 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Investičních společností, v růstu korupce a tedy v neoprávněném obohacování jedinců.

Velké problémy provázely privatizaci zemědělství, hospodaření bank a jiných finančních ústavů, změny ve školství, zdravotnictví a v celém sociálním systému.Země musela hledat

nové ekonomické specializace, s nimiž by pronikla na zahraniční trhy. Změnami prochází výrobní specializace závodů, mění se i dynamika rozvoje v různých částech země. České hospodářství se nacházelo na přelomu století v nepříliš dobré situaci. Koncem 90. let se míra nezaměstnanosti více než zdvojnásobila (ze 4% na 9%). Vzhledem k nezbytné restrukturalizaci průmyslu, ve které se ve srovnání se sousedy pokročilo jen málo,lze předpokládat její další růst.

Přes všechny problémy patří Česká republika k nejúspěšnějším mezi státy, které prošly komunistickou diktaturou. Zaznamenala několik diplomatických úspěchů-byla přijata do OECD, do NATO a EU.

Úloha průmyslu v české ekonomice

Průmyslová výroba je hlavní složkou našeho hospodářství. Po roce 1989 prošel český průmysl procesem transformace z hlediska vlastnických vztahů i odvětvové struktury. Vlastnictví privatizovaných podniků je z velké části v rukou privatizačních fondů, které mnohdy vlastní banky. Výrazně se projevil rozpad východních trhů, kam byla značná část exportu průmyslové produkce směrována.

Průmyslové oblasti:

Současné rozmístění průmyslu je výsledkem historického, více než dvě století trvajícího vývoje. K nejvýznamnějším průmyslovým oblastem patří pás území podél severní hranice Čech od Sokolova přes Ústí nad Labem a Liberec k Náchodu. V západní části: uhelná těžba, tepelná energetika a chemie, ve východní části strojírenství a textilní průmysl.

Ve vnitrozemí jsou hlavními průmyslovými oblastmi: Plzeň s okolím, Ostravsko, Brno s okolím, Olomouc a Zlín.

Dobývání nerostných surovin:

V těžbě uhlí patřila naše země v 80. letech v přepočtu na 1 obyvatele mezi největší producenty na světě. V souvislosti s transformací ekonomiky a s poklesem poptávky doma i v zahraničí těžba klesá. V oblastech těžby dochází k růstu nezaměstnanosti.

Hlavní uhelné pánve mají excentrickou polohu. V obou hnědouhelných revírech (Severočeský a Sokolovský) probíhá těžba většinou povrchovým způsobem, což vede k devastaci krajiny.

Většina hnědého uhlí směřuje do energetiky. Producentem koksovatého uhlí je Ostravsko.

Domácí těžba ropy a zemního plynu představuje 2% spotřeby-Hodonínsko.

Těžba uranu u nás byla téměř zastavena.

Ze skupin nerud je významná těžba stavebních surovin –štěrky, písky, jíly a vápenec

Těžba kaolinu- Karlovarsko, Plzeňsko, Podbořansko.

Sklářské a slévárenské písky.

Výroba a rozvod elektřiny a plynu:

Tepelné elektrárny-zajišťují 75% výroby elektrické energie

Témata, do kterých materiál patří