Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Problematika politicke geografie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Hranice mají dvě základní funkce: 1. Dělící (bariérovou)

-důležitá proti nelegální migraci, pašování zboží, zejména drog, zbraní, atd.

2. spojující (kontaktní)

-důležitá pro lepší komunikaci mezi státy,dnes hlavně mezi vyspělými státy

Rozlišujeme dvě základní politické formy státu – monarchii a republiku.

V současném světě je víc republik. Republiky mohou být :

  1. Parlamentní

- pravomoci prezidenta jsou značně omezeny ve prospěch parlamentu, vlády a jejího předsedy (např. v Maďarsku-předseda vlády, nebo v SRN-kancléř); má většina zemí Evropy ( Finsko, Portugalsko, Řecko, aj.)

  1. Prezidentské

- prezident je obvykle přímo volen, vytváří si vládní kabinet, v jehož čele stojí; parlament má pravomoci pouze ve sféře legislativní; výkonná moc je značně nezávislá na parlamentu; (v USA)

  1. parlamentně-prezidentské

  • přechodný typ; vláda je závislá na důvěře parlamentu, v čele stojí předseda (premiér);postavení prezidenta je významně posíleno-určuje politickou linii státu a je na parlamentu nezávislý (Francie, Rusko, některé státy SNS, Egypt, Senegal, aj.)

Monarchie – hlavou státu je panovník a dělíme je na:

  1. parlamentní (konstituční)

- úloha panovníka je většinou jen reprezentativní (např. v Británii, Dánsku, Norsku)

  1. absolutní

  • označovaná jako teokratická absolutní monarchie (vláda ve jménu Boha); v současnosti jsou pouze 4 - Saudská Arábie, Omán, Spojené arabské emiráty a Vatikán (v čele stojí papež)

Státy podle způsobu vlády

  1. demokratické režimy

- státní moc odvozena od lidu, který má možnost se účastnit politického rozhodování (volby, referendum); existuje více politických stran (pluralitní systém) mezi nimiž panuje soutěživost; dělba moci je ve státě rozdělena na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní; ústava zajišťuje občanská práva a svobody; většina států světa

  1. autokratické (totalitní, diktátorské) režimy

  • typickými příklady totalitních systémů byly fašistické a komunistické diktatury; dnes existují totalitní režimy v několika zbývajících komunistických státech a ve vojenských diktaturách např. v Barmě a v Súdánu

Státy podle územní organizace

  1. unitární (jednotné)

- mají jednu soustavu nejvyšších orgánů státní moci a správy a jedinou ústavu

  1. složené (federativní, spolkové)

- v těchto státech existují vedle společných nejvyšších státních orgánů i menší útvary (země, státy, republiky, provincie), které mají vlastní mocenské orgány; pravomoci jsou vymezené ústavou a v jednotlivých státech se liší; např. autonomie jednotlivých států USA, zemí v Německu nebo kantonů ve Švýcarsku je značná, naopak států ve Venezuele či v Nigérii malá.

Témata, do kterých materiál patří