Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Problematika politicke geografie

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

8a Problematika politické geografie

Co je politická geografie

Předmětem politické geografie je studium vzájemného působení geografického prostoru a politických a sociálních procesů, které se v něm odehrávají. Dále zkoumají polohu a rozlohu států, jejich vznik a vývoj, problematiku státních hranic a jejich stanovení, způsoby řízení a organizace států, jejich vnitropolitických poměrů i zahraniční politiky, vytváření mezinárodních politických organizací a seskupení. Zabývá se interpretací politické mapy a jejích změn,územním a politickým vývojem makroregionů, regionů i jednotlivých států V minulém století byla tato vědní disciplína, která je součástí sociální geografie, opomíjena, většího zájmu se těšila od 80. let 20.stol. Úzce souvisí s politologií, historií, sociologií a vojenstvím.

Změny na politické mapě světa během 20. Století

Došlo k osamostatnění závislých území, staly se z nich tedy nezávislé státy, které mají pevné hranice a území politicky organizované a spravované vlastní vládou. Na počátku 20. let bylo na Zemi 55 nezávislých států, po 1. SV jich bylo 73, začátkem 70. let 150 a dnes existuje 194 nezávislých států. Proces zvyšování počtu nezávislých států probíhal nerovnoměrně v čase i prostoru. Po 1. SV vzniklo nejvíce nových nezávislých států v Evropě. Od 2. poloviny 40.let došlo k postupnému zániku koloniálního systému nejprve v Asii později v Africe a trval až do 70.let. Nezávislost byla postupně vyhlašována i v oblasti Karibiku (Guyana , Suriam,..) a Oceánie. Začátkem 90.let došlo k rozpadu socialistických federací (SSSR, SFRJ, ČSFR) a vzniklo 22 nových států. V Africe se oddělila Etiopie od Eritrei v Oceánii došlo k vytvoření Palauské republiky. V 1999 se oddělil od Indonésie Východní Timor. V Číně pak Hongkong a Macao. Politicky závislých území je dnes ještě přes 40, ale jde většinou o nevelká nebo málo osídlená území (Grónsko). Navíc většina z nich má značnou autonomii.

V Evropě se měnily hranice, hlavně díky světovým válkám. Hlavní agresor válek Německo tvořil s Pruskem jednu říši od roku 1871 až do 1. SV. Po 1. SV se země stala republikou a na základě Versailleské smlouvy přišla zhruba o 10% svého území a obyvatelstva. Po 2. SV se Hitlerova Třetí říše rozpadla a Německo bylo rozděleno do zón. V roce 1949 vznikla SRN a NDR. Po pádu berlínské zdi v 1990 splynuly v jedinou SRN. Ke změnám hranic došlo také v JV Evropě, kdy se rozpadla Jugoslávie, a mírová smlouva v roce 1993 rozdělila Československo na Českou a Slovenskou republiku.

Státní hranice

Státní hranice určují vymezení území státu. Zahrnuje suchozemský prostor, plochu vnitřních a pobřežních vod, prostor pod nimi a vzdušný prostor nad nimi. Rozlišujeme hranice přírodní ( vymezené přírodou, např. řeka Odra odděluje Německo a Polsko, nebo Dunaj, která odděluje Rumunsko od Bulharska) a umělé hranice, které vytvořil člověk. Při stanovení hranic se vychází z historického hlediska, tedy dříve existujících územních celků, nebo se uplatňuje hledisko národnostní, popřípadě se kombinují. V Africe, ale i v Severní Americe, jsou časté geometrické hranice, které byly vytvořeny při kolonizaci těchto světadílů. Stanovení hranic bylo a je předmětem sporu mezi státy, řeší se jak politicky, tak i vojensky.

Témata, do kterých materiál patří