Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




SEVERNÍ AMERIKA - KANADA

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.41 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

BIOSFÉRA

tundry a lesotundra (za severním polárním kruhem)

dlouhé, tmavé, studené zimy, mechy, lišejníky, zakrslé vrby a břízy, los, sob, medvěd, ptáci, liška polární

tajga – oblast severských jehličnatých lesů

studené zimy, teplá léta a časté permafrosty, medvěd, vlk, černá zvěř, vysoká zvěř, los

lesy mírného pásu (smíšené lesy)

západ severní Ameriky, srna, medvěd, divoké prase

lesostepi a stepi – křoviny, traviny, byliny, zajíci, koně, hlodavci, dravci

vysokohorská vegetace

PODNEBÍ

Kontinentální, na severu arktické, při pacifickém a atlantickém pobřeží přímořské. Na dálném severu je polární klima. Většina území je nejméně půl roku pod sněhem, polovinu zabírá permafrost. Vegetační období je i na jihu krátké. Pouze při tichomořském pobřeží na jihu moře nezamrzá. Většina Kanady zažívá extrémní teplotní výkyvy s mírnými léty a dlouhými a studenými zimami. Průměrné teploty se pohybují od -11° C do 21° C. Podnebí Kanady je vzhledem k velké rozloze značně rozdílné v jednotlivých oblastech. Při východním pobřeží zemi ochlazuje studený Labradorský proud. Také při západním pobřeží je pásmo přímořského podnebí s velkým množstvím srážek, ale vlivem teplého Severopacifického proudu je zde tepleji než ne východě. V horských oblastech je vysokohorské podnebí.

HOSPODÁŘSTVÍ

zemědělství – lze využít 1/10 území – pšenice, pěstování ovoce (zejména jablek), chov hovězího dobytka a pěstování brambor. Hlavním kanadským obnovitelným přírodním bohatstvím jsou lesy, které se v 500 až 2000 km širokém pruhu táhnou celou zemí a pokrývají téměř 40% povrchu státu. Lesy jsou většinou jehličnaté a rostou v nich jedle, borovice a smrky. Poskytují velké zásoby stavebního dříví, dřevní hmoty a suroviny pro papírenský průmysl.
Rybolov – téměř všechny bohaté atlantské a tichomořské rybářské oblasti mají zásluhu o světové prvenství Kanady v exportu ryb a mořských produktů.

Těžba – zinek, nikl, uran, zemní plyn, zlato stříbro, měď a olovo

Průmysl – strojírenský a chemický průmysl, který je soustředěn převážně v Montrealu a Torontu. Vodní elektrárny jsou na východním pobřeží převážně na řece sv. Vavřince. Část ropy a zemního plynu se vyváží do USA

OBYVATELSTVO

Původní obyvatelé zde stále žijí a mluví původním jazykem. Indiáni žijí v rezervacích a Eskymáci žijí v arktické oblasti.
Kanada je zemí přesídleneckou, tedy „zemí přistěhovalců“ největší zastoupení zde mají Britové (34,4%) dále Francouzi (25,7%), Němci(3,6%), Italové (2,8%), Ukrajinci (1,7%), původní obyvatelé (1,5% eskymáci a indiáni). Většina obyvatel žije u jižní hranice s USA, kde je také soustředěn průmysl. Obyvatelstvo je zde velmi nerovnoměrně rozmístěno. Kanada má též velký příliv přistěhovalců (5 mil. Obyvatel se narodilo mimo Kanadu).

Témata, do kterých materiál patří