Evropské státy a cestovní ruch
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Olomouc - Sloup Nejsvětější Trojice (na Seznam UNESCO zapsáno v roce 2000)
Pamětní sloup, vztyčený v prvních letech 18. století, je výjimečným příkladem druhu památky velmi typického pro střední Evropu. Dosahuje výšky 35 m a je v charakteristickém stylu, známém jako "olomoucké baroko", vyzdoben množstvím soch vynikajícího moravského umělce Ondřeje Zahnera.
Brno - Vila Tugendhat (na Seznam UNESCO zapsáno v roce 2002)
Vila Tugendhat, postavená v letech 1929 - 1930 v Brně, představuje jedno z nejvýznamnějších funkcionalistických děl evropské periody architekta Ludwiga Miese van der Rohe. Použití ocelového skeletu bez nosných zdí umožnilo architektovi vytvořit nový, neformální koncept otevřeného variabilního prostoru, spojeného s přírodním prostředím.
Třebíč - Židovská čtvrť a bazilika sv. Prokopa (na Seznam UNESCO zapsáno v roce 2003)
Soubor židovské čtvrti a baziliky je unikátním příkladem blízkého soužití křesťanské a židovské kultury od středověku až do 20. století. Bazilika sv. Prokopa, původně část benediktinského kláštera z 13. století, byla při výstavbě ovlivněna vzory a vlivy přicházejícími ze západní Evropy.
Slovensko
-
Stručná charakteristika
-
Slovenská republika je historicky i geopoliticky úzce spjatá s Českou republikou, jelikož po sedmdesát let spolu tvořili jeden stát, její poloha však není z hlediska cestovního ruchu tak výhodná jako u Česka. To se projevuje i menším počtem zahraničních návštěvníků.
-
Více než polovinu plochy Slovenska zaujímají pohoří často přesahující výšku 1 000 m n.m.
-
Nejznámější dominantou přírodních atraktivit tak jsou Vysoké a Nízké Tatry poskytující pestré možnosti využití pro cestovní ruch (sport, rekreaci a lázeňství) a jejich území spadá do dvou ze sedmi národních parků (Tatranský a Nízké Tatry).
-
Po přírodní katastrofě v roce 2004, kdy především Vysoké Tatry přišly o velkou část svých lesů, mírně ztratily na atraktivnosti.
-
Dalšími národními parky jsou Slovenský ráj, Malá Fatra, Pieniny, Muránská planina a Slovenský kras.
-
Turisticky zajímavé jsou např. Demänovská či Dobšinská ledová jeskyně nebo velký počet krasových jeskyní a propastí ve Slovanském krase, které jsou součástí Světového přírodního bohatství UNESCO.
-
Vedle příznivých přírodních podmínek Slovensko nabízí také četné kulturní památky. Po celém území státu se nachází řada hradů (např. Bratislavský, Oravský, Trenčínský), pevností a opevněných zámků (kaštelů) nebo historická centra měst (např. Bratislava, Levoče, Bardejov).
-
Zajímavé jsou také četné církevní památky (zejména unikátní dřevěné kostely na východě) a venkovská architektura.
-
Statut Světového kulturního dědictví UNESCO nese historické hornické město Bánská Štiavnica, obec Vlkolínec, Spišský hrad s okolím a město Bardejov.
-
Pro turismus významné jsou i lázeňská střediska (Piešťany, Trenčianske Teplice).
-
Některé oblasti si uchovaly živý folklór a lidové tradice.