Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




3. PATER, OBRATLE A JEHO ROZDILY, KOSTRA HRUDNIKU, SVALY ZAD A HRUDNIKU 03

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (2.23 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Mezi obratlovými těly jsou pružné chrupavky – meziobratlové destičky (disci intervertebrales). Nejvyšší destičky jsou v bederním úseku páteře. Páteř je v tomto úseku velmi pohyblivá, ale také nejsnáze zranitelná. Poměrně nízké jsou mezi krčními obratli. Nejpohyblivější je krční a bederní úsek. Pružnost páteře je zajištěna i esovitým prohnutím celé páteře: kyfóza (hrudní a křížová, prohnutí dozadu) a lordóza (krční a bederní, ohnutí dopředu). Tvar páteře se odráží i ve tvaru zad

Kostra hrudníku

  • stavbou jsou žebra, hrudní kost a hrudní obratle

  • spojení je pomocí kloubů mezi žebry a obratli, hrudní kostí a žeberními chrupavkami, mezi chrupavkami 6. - 9. žebra, a spojením kostěných a chrupavčitých úseků žeber.

  1. Žebro - costa

  • štíhlá zakřivená kost, která je vpředu doplněna chrupavkou připojující se buď přímo na hrudní kost (tzv. pravá žebra) nebo prostřednictvím chrupavek předchozích žeber (tzv. nepravá žebra)

  • jedenácté a dvanácté žebro končí mezi svaly břišní stěny (tzv. volná žebra)

Stavba žebra: Kostěná část žebra začíná hlavicí žebra (caput costae), která je hranou rozdělena na dvě plošky určené pro skloubení se dvěma obratli. Zaoblený krček žebra (collum costae) pokračuje do těla (corpus costae), které má hned na začátku hrbolek s kloubní ploškou pro připojení k příčnému výběžku ob­ratle. Zevně od hrbolku se tělo žebra prudce zahýbá, a plynulým obloukem se prostřednictvím chrupavek připojuje k hrudní kosti. Tělo žebra je nahoře zaoblené; dole je jeho okraj ostrý a vyhlou­bený mělkým žlábkem.

Anatomicky se od popsaného tvaru poněkud liší první, druhé, jedenácté a dvanácté žebro.

První žebro je krátká, široká kost s velkým hrbolkem pro připojení k příčnému výběžku prvního hrudního obratle. Druhé žebro se podobá prvnímu. Jedenácté a dvanácté žebro jsou kratší, jen nepatrně zakřivené kosti, kterým chybí hrbolky pro spojení s příčnými výběžky obratlů.

Žebra se pohyblivě spojují s páteří a s hrudní kostí.

  1. Hrudní kost- sternum

  • plochá kost tvaru krátkého meče, která vpředu uzavírá hrudní stěnu a fixuje žebra.

Stavba hrudní kosti: Hrudní kost má tři samostatně osifikující části: rukojeť hrudní kosti (manubrium sterni), která se spojuje s klíční kos­tí; tělo hrudní kosti (corpus sterni) se zářezy pro spojení s chrupavkami pra­vých žeber a mečovitý výběžek, processus xiphoideus, který často i do vysokého věku zůstává chrupavčitý. Častá je podélně oriento­vaná štěrbina, která může mečovitý výběžek i rozdvojit.

Sternum je plochá, téměř v celém rozsahu hmatná kost. Účastní se dýchacích pohybů žeber a svoji tuhostí optimali­zuje pružnost hrudníku. Mezi rukojetí a tělem hrudní kosti je hmatná hrana, která vzniká záklonem rukojeti proti tělu. Hrana je místem, které polohou odpovídá připojení druhého páru žeber.

Témata, do kterých materiál patří