Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Felinoterapie- Animoterapie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (669.53 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Slezská univerzita v Opavě

Fakulta veřejných politik v Opavě

Ústav ošetřovatelství

Název práce: Felinoterapie

Co je to vlastně animoterapie?

V českém jazyce neexistuje zvláštní pojmenování metody využití zvířat jako léčebného prostředku pro člověka. Anglosaská literatura používá označení „léčení prostřednictvím domácích miláčků“.

Ať už se nám výše uvedené označení líbí, nebo ne, důležitá je skutečnost, že miláčkem může být nejen zvíře jako kůň, někdy i slon (podle regionálních zvyklostí) nebo běžně se vyskytující domestikovaná zvířata (pes, kočka), ale třeba i ryba, hmyz, drobný hlodavec, myš, plaz, žába, miláčkem se může stát i rostlina pěstovaná v kořenáči doma u okna.

Terapeutický výzkum zvířat a rostlin při léčení nemocí někteří léčitelé neskutečně přeceňují, jiní jej naopak zcela zavrhují. Přimlouvám se za uvážlivý a rozumný přístup k této otázce. Příroda nás sice neustále inspiruje v hledání podstaty našeho bytí, je naší největší učitelkou a nejlepším lékařem, ale i farmaceuti, kteří při svých výzkumech vycházejí z přirozených látek vyskytujících se v rostlinném nebo živočišném světě, vědí, že přibližně na dvacet tisíc nadějných připadá jenom jedna, která má šanci stát se novým lékem.

Druhy animoterapie

  • Canisterapie - využití psa v rámci animoterapie

  • Felinotrerapie - využití kočky v rámci animoterapie

  • Hiporehabilitace - využití koně v rámci animoterapie

  • Delfinoterapie - využití delfína v rámci animoterapie

  • Lamaterapie - využití lamy v rámci animoterapie

  • Insektoterapie - využití hmyzu v rámci animoterapie

  • Ornitoterapie - využití ptactva v rámci animoterapie

Další druhy zvířat jsou využíván bez upřesněného označení. Většinou bývají řazeny mezi další druhy animoterapie nebo jsou nazývány opisem. Nejčastěji se jedná o:

  • malá domácí zvířata

  • hospodářská zvířata

  • volně žijící zvířata

  • exotická zvířata v zoo atd.

Felinoterapií se rozumí kontakt mezi člověkem a kočkou.

Využívá se pozitivního působení vzájemného kontaktu mezi sebou, poskytující motivační podněty k uzdravení, odpočinku popřípadě stabilizaci stavu. Podporuje léčbu somatických, psychických problému, regeneraci sil, projevení citů , přiklání se ke kladným emocem, zlepšení mezilidských vztahů.

Zvláštnosti koček je jejich nezávislé chováni vázané k prostředí, nikoli na člověka. Díky tomu se klienti mohou naučit respektovat a tolerovat zvířata.

Základem je využití vrozeného daru vcítění se, intuice a léčivé energie kočky, schopné si zvyknout a odnímat bolest a utrpení, být schopná navazovat duševní harmonii, vytvářet pocit bezpečí a jistoty, snižovat pocit osamění.

Oblast fyzická je s oblastí fyzickou velmi úzce spojena. Nemocný, hendikepovaný či starý člověk se cítí vyhoštěn z lidské společnosti. Mnohdy ztrácí smysl života či dokonce chuť žít, zvláště pokud je mu tzv. zdravou aktivní společností dáváno najevo, že již není adekvátně výkonný, bystrý, schopný, žádoucí.. Takový člověk se následně uzavírá do sebe, přestává komunikovat s okolím, navazování kontaktů mu činí čím dál větší potíže. Přitom vnitřně o to více touží po přijetí. Vnímá samotu a bolest mnohem intenzivněji než člověk zdravý či v produktivním věku.

Témata, do kterých materiál patří