Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Úvod do sociologie, Jan Keller, otázky na odpovědi

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.85 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Po půdě a práci začala být velká nabídka a poptávka. To mělo za důsledek vznik mzdy a renty. Půda a práce měly svůj vlastní trh a byl velice podobný jako trh se zbožím. Začalo s nimi být zacházeno, jako kdyby byly vyprodukovány na prodej. Keller se zde odkazuje na Karla Polanyi, který vysvětluje, jak k této zásadní proměně charakteru trhu došlo.

Str. 16

,,…tržního „laissez-faire.“

Tento pojem jsem nikdy neslyšela, tudíž jsem se snažila si ho dohledat a zjistila jsem, že tento pojem lze volně do češtiny přeložit jako "nechte činit" (z francouzštiny). Je to označení myšlenky, že vláda má zasahovat do ekonomického dění co nejméně- základní myšlenka liberalismu.

Laissez faire. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2018-01-27]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Laissez_faire

Str. 17

,,Třídní příslušnost má zcela jiný význam…“

Zde se autor zaměřuje na problematiku tříd a toho, co mohou jednotlivé třídy nabídnout na trhu. Třídní příslušnost se tedy určuje podle kapitálu, půdy či pracovní síly.

O autorovi:

Jan Keller (* 23. ledna 1955 Frýdek-Místek) je moravský sociolog, filozof, publicista, environmentalista.

Vystudoval historii a sociologii na Filozofické fakultě University Jana Evangelisty Purkyně (dnešní Masarykova univerzita) v Brně. Pracoval jako interní aspirant ČSAV, poté jako závozník ČSAD. Za svůj život působil i na několika školách, například jako odborný asistent na katedře sociologie filosofické fakulty v Brně nebo jako profesor sociologie na Masarykově univerzitě v Brně. Díky stipendiu francouzské vlády získal možnost pobýt nějaký čas ve Francii, kde působil v archivu. Nyní působí na Fakultě sociálních studií Ostravské univerzity.

Zajímá se o dějiny sociologie, obecnou sociologickou teorii, teorii organizace, problematiku sociálního státu, teorii modernizace a globalizace, společenské souvislosti ekologických problémů, ekologii a trvale udržitelný rozvoj.

Další díla kromě Úvodu do sociologie jsou například: Až na dno blahobytu, Sociální jednání z hlediska marxistické sociologie, Sociologie organizace a byrokracie, Současná francouzská sociologie či Nedomyšlená společnost.

"Vždy v cizině zdůrazňuji, že jsem z Moravy, nikoliv z Čech. I na Slovensku mne vyloženě považují za moravského sociologa." – Jan Keller, únor 2010. – Tvrdí, že Čechy jsou výrazně centralizované a prakticky se proměnily ve víkendový výběh pro lidi z Prahy. Morava je demokratičtější. Je to pestrá mozaika různých regionů, mezi nimiž neexistují vztahy nadřízenosti a podřízenosti.

Jan Keller. In: Wikipedia: the free encyclopedia [online]. San Francisco (CA): Wikimedia Foundation, 2001- [cit. 2018-01-27]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Keller

Témata, do kterých materiál patří