Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD - Jeden den Ivana D.

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (28.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

JEDEN DEN IVANA DĚNISOVIČE

  1. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

    • Autor: Alexandr Solženicyn narozen roku 1918 a zemřel roku 2008. Byl to prorazil, publicista a působil i jako učitel. Strávil 8 let v sovětských lágrech za kritiku Stalinova režimu a specifické prostředí táborů pro politické vězně důkladně znal. Část života žil ve vyhnanství a část v emigraci. Druhá světová válka a fenomén Gulagu pro něj znamenaly dva největší inspirační zdroje. Je autorem rozsáhlých děl jako Rakovina, románový cyklus Rudé kolo, trojdílné dílo Souostroví Gulag a mnoha politických spisů. V roce 1970 byla Solženicymu udělena Nobelova cena, nebylo mu však dovoleno osobně si ji převzít. Politická kampaň proti Solženicynovi sílila a vyústila v únoru 1974 v jeho deportaci ze země. Žil s rodinou v Německu a ve Švýcarsku, v roce 1974 se odstěhoval do USA. V roce 1994 se vrátil z emigrace zpět do Ruska.

    • 1. Vydání, rok vzniku díla: 1962

    • Rok, místo a nakladatelství tohoto vydání: 2011, Praha, Leda

    • Překladatel: Sergej Machonin

    • Postavy: Feťukov, Pavlov, Ťurin, Kilgas

Ivan Děnisovič Šuchov je hlavní postava díla je to trestanec, který je stále hrdý (nechává si svou důstojnost), zkušený a smířený s vlastním osudem.

  1. CHARAKTERISTIKA DÍLA

Tato rozsáhlá povídka vypráví o jednom dni trestance Šuchova v pracovním táboře. Dílo popisuje kruté zacházení s vězni, mráz, nedostatek jídla a omezení osobní svobody. Jsou zde také vylíčeny podvody a fígle, které jsou trestanci v rámci zbavení lidské důstojnosti pro kus jídla schopni udělat. Kniha je napsaná v er fromě. Kompozice je zde chronologická (popis dne je od budíčku do večerky), občas ale autor připojuje svůj komentář, popisuje situaci Šuchovy rodiny nebo se zde objevují i retrospektivní epizody vzpomínání. Hlavní dějovou linií je popis pracovního dne, vedlejší je například vypravování (například Ťurina). Hlavním tématem je popis krutého života v lágrech a motivy jsou zde politické, filosofické (dozvídáme se zde o životní filosofii Šuchova, která mu pomáhá přežít), humorné (při podvádění dozorců), ale i sociální a psychologické- jsme zde svědky změny charakteru během pobytu v táboře. Někteří vězni si ponechají svou důstojnost a někteří se poníží pro zisk trochu lepších životních podmínek (například Feťukov). Dílo se odehrává v 50. letech.

  1. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

Povídka vznikla na základě autorových vlastních zážitků z Gulagu a na základě vyprávění spoluvězňů v letech 1950-1951. Většina životopisů z knihy jsou na základě reality. Původně verze byla politicky mnohem ostřejší než o jedenáct let mladší první vydání. Tato povídka byla jedním z prvních literárních děl, díky nimž se světová veřejnost mohla seznámit s praktikami stalinského režimu a se skutečnými poměry, jaké panovaly v sovětských pracovních táborech. Od prvního vydání v časopise Novyj Mir se dočkala stovek dalších vydání v cizině. Gulagem či pracovním táborem obecně byla inspirována i další literární díla. Například Pasternakův Doktor Živago či Synové Gulagu Armanda Maloumiana.

Témata, do kterých materiál patří