Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD- Psohlavci

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.77 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

PSOHLAVCI

  1. AUTOR

Alois Jirásek (1851-1930) se narodil v Hronově. Vystudoval na filozofické fakultě UK v Praze historii a stal se středoškolským profesorem. Už jako uznávaný spisovatel, autor Psohlavců, dostal místo v Praze. Zde obnovil osobní styky s M. Alšem, J. Vrchlickým, J. V. Sládkem a s lékařem J. Thomayerem, započaté za studentských let, sblížil se nově s K. V. Raisem a se Z. Wintrem. Navázal kontakty s lidmi z nejmladší generace, J. S. Macharem a J. Kvapilem. Patřil k stálým návštěvníkům Národního divadla a psal pro ně hry.

Do literatury vstupoval Jirásek počátkem 70. let básněmi. Náměty prvních rozměrnějších próz (Skaláci, 1875) mu poskytlo vyprávění pamětníků. Počínaje Povídkami z hor (1878) zakládal autor své menší prózy občas i na látce z přítomnosti. K nejzdařilejším z nich náleží cyklus drobných črt Černá hodinka (1882-1886).

Podobné účinky osvěžujícího zdůvěrnění sledoval svým podáním Jirásek také jako historický beletrista. Vypěstoval si postupně větu a promluvu, jež svou plynulostí připomínají mluvenou řeč a čtenáři nabízejí iluzi, že se účastní hovoru. Jeho vypravěčské umění se tříbilo také četbou nejnovější i staré literatury, kterou dokázal proměňovat v cenné prameny své fikce, průzkumem časopisů a dalších zdrojů poznání.

Povídka pro mládež Z Čech až na konec světa (1888) líčí dobrodružnou pouť poselstva Jiřího z Poděbrad do Anglie, Španělska a Portugalska.

Důvěryhodné srozumění slibuje autor často v prologu vyprávění; dá tu najevo zasvěcenou znalost světa, o němž bude řeč, i touhu provázet jím svého čtenáře. Takový úvod má Filozofská historie (1878).

V řádce dalších románů s jednou dějovou osou od Skaláků po Psohlavce ohledal Jirásek možnosti románu s lineární stavbou, která sledovala vývoj hrdiny a účinky jeho jednání (Na dvoře vévodském, V cizích službách, Psohlavci), i román s kruhovou strukturou mýtu a obřadu (Poklad, Skály).

Z původního plánu na román Červený man vznikla Jiráskova trilogie Mezi proudy (1887-90).

Vrcholných fází husitského hnutí se týká Proti všem, List z české epopeje (1893). Napětí instinktů a vášní na jedné straně a odhodlání bránit a šířit myšlenky husitství na straně druhé prostupuje Bratrstvo (1900 až 1909

V podobném rozpětí odmítání a bezvýhradného obdivu se ocitaly také Jiráskovy umělecké kroniky o národním obrození. Románová kronika se ustavovala v poslední třetině 19. století. Chápala život jako pomalý proud dění, jako spolubytí lidí z jedné rodiny a obce s přírodou v toku cyklického času, v místě, jež odchody a návraty postav propojují se světem. Jirásek kombinoval čas cyklický (v kruhu roku) s časem lineárním, historickým.

V pětidílné kronice o počátečních fázích národního obrození F. L. Věk (1888-1906) je názvem vysunuta do popředí postava dobrušského rodáka, kupce a buditele.

Témata, do kterých materiál patří