Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD- Rukopis Královedvorský a zelenohorský

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.63 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

RUKOPIS KRÁLOVEDVORSKÝ A ZELENOHORSKÝ

  1. (MOŽNÍ) AUTOŘI

Pozornost se postupně soustředils na nálezce RK Václava Hanku (1791-1861) a jeho přítele, novináře a literáta Josefa Lindu (1789-1834). Z dvojice se přesvědčivější osobností jevil Josef Linda, autor preromantické historické povídky Záře nad pohanstvem aneb Václav a Boleslav a pozoruhodného dramatu Jaroslav Šternberg.

  1. CHARAKTERISTIKA DÍLA

Jsou to texty vztahující se k hrdinské české minulosti.

RUKOPIS KRÁLOVEDVORSKÝ:

To je šest hrdinských a historických zpěvů, dvě básně lyricko-epické a šest lyrických písní (Růže, Žežulka, Opuštěná). Epické básně mají za námět například českou předhistorickou pověst o válce knížete Neklana a jeho vojevůdce Čestmíra s knížetem Vlaslavem, o válčení Čechů s Poláky a Němci („Sasíky“), a zvláště o údajném vítězství Jaroslava ze Štenberka nad Tatary na střední Moravě.

V básních se objevují postavy mystických pěvců (Lumír), mytických hrdinů (Záboj a Slavoj) i pseudo-historických osob, např. Jaroslava ze Štenberka.

RUKOPIS ZELENOHORSKÝ:

První zlomek básnický (Volba Vladyky) obsahuje všeobecná ustanovení o společenské organizaci, o volbě vladyky a o jeho povinnostech. Zde chybí začátek textu. Druhý (rozsáhlejší) básnický zlomek (Sněm na Vyšehradě) popisuje soud kněžny Libuše nad dvěma znepřátelenými bratry Chrudošem a Šťáhlavem o nástupnictví ve vládě nad Čechami. Další část textu chybí- neznáme konec.

  1. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

Od druhé poloviny 18. století se v Evropě šířil kult starobylé národní epiky. Ještě více oceňovali lidé na počátku 19. století hrdinskou epiku z doby raného středověku. Pozornost přitahovaly španělské básně o Cidovi, francouzské o císaři Karlu velikém o jeho družině apod.

Silný ohlas měla u nás tehdy hrdinská epika slovanská, například ruské Slovo o pluku Igorově (jež přeložil V. Hanka i J Jungmann) a především jihoslovanské hrdinské zpěvy.

Za záhadných okolností se tak objevily dva údajně staročeské rukopisy. První z nich objevil žák J. Dobrovského Václav Hanka (1791-1861). Našel ho roku 1817 ve věžní místnosti kostela ve Dvoře Králové (odtud název). Hned o rok později zaslal tajemný anonym nejvyššímu purkrabímu (=nejvyšší představitel zemské správy) hraběti Kolovratovi rukopis, který obsahoval báseň údajně z 10. století. Později se ukázalo, že zasílatelem byl panský úředník Kovár ze zámku Zelená hora u Nepomuku (odtud název).

RZ sice hned odmítl znalec české literatury Josef Dobrovský jako podvrh (v roce 1824 proti němu vystoupil v článku “Literární podvod“), ale mladá generace ho za to odsoudila a v pravost obou památek uvěřila. Byla uchvácena jejich poetickou sílou a působivostí a čerpala z nich údaje o českém dávnověku. Také zahraniční ohlas byl značný, zvláště když na RKZ upozornil evropské vzdělance J. W. Goethe.

Témata, do kterých materiál patří