Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Korálnatci

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Potrava korálnatců : Korálnatci jsou aktivní v noci. Živí se planktonem a organickými částečkami vznášejícími se ve vodě. Kořist chytají pomocí ochromujících žahavých buněk, jejichž vymršťující se žahavá vlákénka jsou poseta drobounkými zpětnými háčky. Mnozí korálnatci si pěstují uvnitř těla jako potravu řasy, které za využití slunečního světla přeměňují oxid uhličitý v energii. Tyto řasy dodávají větvičkám korálnatců žlutohnědé zbarvení. Větevníci, kteří jsou závislí na řasách, mohou přežít pouze v takových hloubkách, kam pronikne mořskou vodou sluneční svit. Porost vápenatých řas na povrchu kolonie větevníků pomáhá zpevnit celkovou konstrukci útesu.

Ochrana korálnatců: Korálnatci jsou velmi křehcí, a tak je velmi často zničí vlečené kotvy lodí nebo bezohlední potápěči. Některé druhy korálnatců téměř vyhubil obchod se suvenýry.

Rozmanitost druhů korálnatců: Kromě útesotvorných korálnatců jsou teplé prosluněné vody kolem útesu osídleny řasami a nesmírně rozmanitou populací různých živočichů. Nejzdravější a nejbohatší útesy jsou domovem nejen tisíců druhů ryb a jiných mořských obratlovců, např. želv, ale také zástupci všech hlavních skupin bezobratlých.
Mezi ně patří mořské houby, mnohoštětinatci, sasanky, pérovníky, měkkýši, korýši a ostnokožci. Každý kout a škvíra útesu slouží různým živočichům jako úkryt. Všechny organismy na útesu jsou součástí složitých vzájemných vazeb

Největší korálový útes: Největším korálovým útesem je Velký bariérový útes u východního pobřeží Austrálie.Tento pás je přes 2000 km dlouhý. Do východního australského státu jménem Queensland turisté často jezdí kvůli tomuto pásu korálových útesů. Velký bariérový útes je největší na světě a byl dokonce zapsán do seznamu UNESCO.

Využití korálů: Tvrdé vnější schránky některých druhů korálů různých odstínů typické červené barvy se již od pravěku využívaly jako oblíbený šperkařský materiál, a to jak k výrobě jednotlivých částí náhrdelníků, tak k výzdobě předmětů z jiných materiálů. Korály se také využívají ve farmaceutickém průmyslu, kde je využívají k vývoji léčiv, které by mohli zabránit rakovině, artritidě či onemocněním virového původu.

Témata, do kterých materiál patří