Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Leoš Janáček

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Leoš Janáček

Leoš Janáček byl český skladatel a folklorista. V letech 1880 – 1904 působil jako pedagog v učitelském ústavu v Brně, v letech 1881 – 1919 byl i ředitelem varhanické školy v Brně. V Brně v letech 1885 - 87 vydával Janáček Hudební listy. V neposlední řadě působil od roku 1919 – 25 jako profesor brněnské odbočky mistrovské školy pražské konzervatoře.

Vytvořil vlastní hudebně dramatickou koncepci, jejímž východiskem je řeč, její dramatický spád, emocionální a psychologický podtext a intonační charakteristika. Tvůrčím způsobem využil tzv. nápěvky mluvy1. Pro Janáčkův hudební sloh je dále charakteristické neromantické využití folkloru, zvláště východomoravské písně, zkratkovitý způsob vyjadřování, příbuznost s estetickými principy M.P.Musorgského. Svým hudebním jazykem patřil Janáček mezi první skladatele narušující tradiční tonální dur-mollový systém.

Leoš Janáček byl mezinárodně uznávanou autoritou ve výzkumu hudebního folkloru. V rámci činnosti Pracovního výboru pro českou národní píseň na Moravě a Slezsku, Janáček spolu s Františky Kysely a s Hynkem Bímou v letech 1909 – 1912 komplexně zpracovali zvukové dokumenty. Bylo podniknuto pět akcí, při nichž byly zachyceny slovenské zpěvačky z oblasti Strážovských vrchů, zpěvačky z oblasti Javorníků a z Terchové a okolí. Z moravské hudby se podařilo nahrát jen zpěváky a zpěvačky ve Vnorovech.

Leoš Janáček studoval lidovou píseň, hudbu a tanec v obdivuhodném rozsahu, a tak je zcela samozřejmé, že nemohl opomenout blízké Slovensko. Čeští folkloristé udržovali individuální kontakty se svými slovenskými kolegy, oficiálně byl hudební folklor východních sousedů představen i na Národopisné výstavě československé v Praze v roce 1895, kam zavítala slovenská delegace. Leoš Janáček se snažil pro sběr písní dostat k hranicím, ale to mu bylo zakázáno.

Hlavním úkolem etnomuzikologie je pomocí zvukového záznamu a notového zápisu dokumentovat hudební projev, zpřístupnit jej, provést jeho analýzu a stylovou charakteristiku a určit jeho postavení v životě dané společnosti i tímto se zabýval Leoš Janáček.

Zdroje:

  • http://www.folkoveprazdniny.cz/kolokvium2012/sbornik2012_06_Prochazkova.pdf

  • http://leccos.com/index.php/clanky/janacek-leos

  • http://encyklopedie.vseved.cz/etnomuzikologie

Bibliografie

Josef Říman, Z. B. (1986). Malá československá encyklopedie. Praha: Academia.

  1. Nápěvková teorie směřující k intonačnímu studiu živého jazzového projevu, vyslechnutého a zaznamenaného v bezprostředních životních okolnostech.↩

Témata, do kterých materiál patří