Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




sablona_k_SP

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (47.44 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nadpisy kapitol jsou v podstatě jen názvy částí textu, jejich text se tedy nepovažuje za součást běžného textu práce. Běžný text by tedy neměl „navazovat“ na nadpis, ani na něj jinak odkazovat. Jinými slovy, text práce by měl dávat smysl i v případě, že by se nadpisy kapitol odstranily.

Běžný text

Pro běžný text by se měl automaticky použít styl Normální. Pokud výjimečně potřebujete odstavec bez mezery pod ním, použijte styl Bez mezer.

Odstavce se automaticky oddělují mezerou mezi odstavci. Neodsazujte tedy první řádky odstavců – není to potřeba a jen to zhorší čitelnost textu.

Na hranicích mezi běžným textem a jiným prvkem (např. seznamem, obrázkem, popiskem apod.) může být výjimečně nutné nastavit jinak velké mezery (nad nebo pod odstavcem). V takovém případě je doporučeno:

  • nastavit odlišnou velikost mezer ve vlastnostech odstavce,

  • zrušit nebo nastavit zaškrtnutí u volby „Nepřidávat mezeru mezi odstavce stejného stylu“ ve vlastnostech odstavce.

Obrázky

Obrázky je vhodné použít v situaci, kdy je grafické znázornění popisované skutečnosti názornější než textový popis. Důvodem pro použití obrázků by rozhodně neměl být jen pocit, že „je v práci málo obrázků“. Doprovodné obrázky, které nenesou žádnou podstatnou informaci, mohou být časté u společenských magazínů, do odborné práce se však nehodí.

Několik poznámek k obrázkům:

  • Obrázek by měl mít dostatečnou technickou kvalitu.

  • Obrázek by měl mít takové rozměry, aby vše na obrázku bylo dobře viditelné a případný text byl čitelný.

  • Obrázek by neměl být stranově deformovaný – měřítko zvětšení by mělo být stejné pro šířku i výšku obrázku.

  • Vlastnost „Obtékání textu“ je vhodné nechat na hodnotě „Rovnoběžně s textem“, hodnoty „Obdélník“ nebo „Nahoře a dole“ jsou nevhodné.

  • Obrázky (a jejich popisky) je vhodné zarovnávat buď doleva, nebo doprostřed – ale každopádně jednotně v celé práci.

  • Je-li obrázek převzatý, je nutné uvést zdroj (pod obrázek).

  • Každý obrázek by měl mít popisek, který je nad obrázkem.

  • Popisek začínající slovem „Obrázek“ mají všechna grafická díla, tedy i grafy, diagramy nebo nákresy.

  • Je možné nastavit, aby se v číslování obrázků objevilo i číslo příslušné kapitoly. V dialogovém okně pro vložení popisku stačí stisknout tlačítko „Číslování“ a pak zaškrtnout volbu „Včetně čísla kapitoly“.

V textu práce musí existovat odkaz na obrázek (nejlépe pomocí jeho čísla) a nemělo by chybět i vysvětlení, co obrázek znázorňuje.

Tabulky

Tabulky je vhodné použít v situaci, kdy je zobrazení údajů ve formě tabulky (dvourozměrné mřížky) názornější nebo přehlednější než průběžný popis v textu. Pro tabulky platí z velké části stejná pravidla jako pro obrázky, níže jsou uvedeny jen rozdíly.

Témata, do kterých materiál patří