Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Vznik filozofie a její historie

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.12 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Vznik filozofie

Slovo „filozofie“ pochází ze dvou řeckých slov – „filein“- milovat, „sofia“ – vědění, moudrost, proto se většinou překládá jako „láska k moudrosti“. Filozofie se týká bezprostředně každého člověka, protože každý z nás si již někdy položil otázky: Jaký jsem? Co je smrt? Jaký smysl má svět? Atd., které jsou vlastně obsahem filozofického zkoumání. Každý z nás se také cítí být schopen a oprávněn na tyto otázky odpovídat. Podle A.Azenbachera „je člověk svou povahou odsouzen k filozofii“.

Předmětem filozofie je zkoumání přírody, člověka a společnosti v nejobecnější rovině. Východiskem filozofie je každodenní zkušenost, ve které je svět odhalován pro naše běžné poznání a jednání. Jakmile každodenní bytí ztrácí svou samozřejmost, začíná samotné filozofické zkoumání. Tradice uvádí jako zdroje filozofie údiv a pochybování. Člověk se snaží podrobit každodenní zkušenost kritice a dosáhnout nové základní jistoty (např. pro Sokrata začíná filozofování věděním, že nic neví).

Definice filozofie: věda o nejobecnějších souvislostech a vývojových zákonitostech přírody, lid. Společnosti a člověka

  1. Zdroje filozofie: lidské pochybování, údiv, v mezních životních situacích

  2. Východiska filozofie: v řeči mezi lidmi (komunikace, lidská zkušenost)

  3. Světový názor: vychází z vědeckého poznání

Vztah filozofie k ostatním vědám

Filozofie nemá předem danou metodu, metoda filozofie je sama filozofickým problémem. Tím se odlišuje filozofie od ostatních věd, musí si dát předmět a metodu, kdežto ostatní (speciální) vědy si je neurčují.

Klasifikace věd podle A.Azenbachera:

  1. vědy reálné – zkoumají určitou dílčí oblast skutečnosti určitou metodu (např. vědy přírodní, společenské, ekonomické a další)

  2. vědy formální – zkoumají pouze strukturu souvislostí, realizují se vždy v určité metodické abstrakci (např. logika)

Filozofie samozřejmě vychází z výsledků reálných věd, zpracovává je a tím zároveň přispívá k určení pozice reálných věd v celkovém komplexu. Od formálních věd se filozofie odlišuje tím, že jejím východiskem je zkušenost, kdežto formálním vědám jde o metodickou abstrakci (o tzv.“čistou formu“)

Filozofie bývá definována jako věda, ale její definice je obtížná. Můžeme ji charakterizovat jako kritickou rozumovou vědu o podmínkách možnosti empirické skutečnosti jako celku. Je tedy vědou základní ( zkoumá základ všeho empirického), univerzální (zkoumá celek) a kritickou (podrobuje svému soudu každý názor, každý obraz světa a hodnotu).

Filozofie a náboženství – náboženství se opírá o fakt víry v nadpřirozeno, které se nezkoumá a ani nefilozofuje.

Filozofie ku umění – pravda ve filozofii záleží na rozumové argumentaci - pravda v umění je dána dokonalostí zobrazení

Témata, do kterých materiál patří