Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Americká válka za nezávislost

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.83 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Americká válka za nezávislost

K prvnímu krveprolití došlo 19. 4. 1775 u městeček Concord a Lexington- brit. armády tam byly vyslány zabavit zbraně a zajmout revolucionáře. Nastává chvíle amerických legend. Neohrožený Paul Revere a jemu podobní nasednou na koně (bodnou je ostruhami, kůň se bezpochyby dramaticky vzepne, Revere dramaticky vzkřikne něco vlasteneckého, od zubů mu odletí hvězdičky) a uhání varovat místní, aby byly připraveni (určitě by ještě vlastenecky zamával americkou vlajkou, ale ta tehdy ještě neexistovala. Ale vážně, zkuste si někdy přečíst „Paul Revere´s Ride“ od Longfellowa, třeba na http://poetry.eserver.org/paul-revere.html. Je to velmi poučné. Uvidíte, kam to můžete dotáhnout, když budete umět jezdit na koni :-)). Přestřelkami u Concordu a Lexingtonu začíná americká válka za nezávislost (1775-1783)

Pár zákl. informací:

1) Lidé v koloniích se rozdělili na dva tábory (teda na tři, dost lidí zachovávalo neutralitu) 40-45% jich podporovalo revolucionáře (ozn. jako „Americans“ nebo „Patriots“), 15-20 % britské impérium ( „Loyalists“ n. „Tories“). Kolonie neměly oficiální armádu, ta byla papírově ustavena až v červnu a jejím velitelem byl jmenován George Washington

2) Na straně revolucionářů stála Francie, Nizozemí, Španělsko a část Indiánů, na straně Britů loyalisti, Němci, část amerických Indiánů a Indiáni kanadští, hl. Irokézové. Co se týče černochů, mnoho (cca 10 000) jich přeběhlo k Britům, když jim Lord Dunmore slíbil za službu v armádě svobodu, což nakonec povětšinou stejně nesplnil; k revolučním silám měli zakázaný přístup až do ledna 1776, kdy Washingtonovi začali docházet lidi, proto vydal povolení k náboru černochů

3) malý přehled generálů:

britská strana- Howe, Clinton, Cornwallis

revolucionáři- Washington, Charles Lee, Montgomery, Gates, Greene, Lafayette, von Steuben

1775

Na zač. května byl svolán 2. kontinentální kongres, který se ujal řízení společných vojenských, politických a diplomatických operací. Do jeho čela se záhy dostal bostonský radikál John Hancock, vedle dosavadních vůdců Samuela Adamse a Johna Dickinsona se nově objevili Benjamin Franklin a Thomas Jefferson. Krátce poté oblehly povstalecké síly Boston. Obležení skončilo teprve tehdy, když americký generál Henry Knox dorazil s dělostřelectvem, dobyl pevnost Ticonderoga a přinutil generála Wiliama Howa (ten nahradil Gage), aby 17. března Boston evakuoval. 17.6. bitva u Bunker Hillu- Britové sice zvítězili, ale ztratili přes tisíc mužů. Americké síly pod velením generála Richarda Montgomeryho a Benedikta Arnolda vpadly na podzim do Kanady, obsadily Montreal a zahájily neúspěšný útok na Quebec. Američané obléhali město dokud na jaře nedorazily britské posily; potom ustoupili do pevnosti Ticonderoga.

1776

vojenské akce:

březen- Howe se zbytky britské armády odplouvá do Nového Skotska

Témata, do kterých materiál patří