Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Československo a demokracie na počátku 20. století

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (20.78 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Československo a demokracie na počátku 20. století

  • Bylo taktéž zasaženo všemi problémy jako okolní státy, ale netrvaly tak dlouho a především se příliš nedotkli české společnosti. Ani z legionářů, jejichž část po nějakou dobu volala po Masarykově diktatuře se nevyvinulo nic podobného jako v Maďarsku a Polsku. Byli neutralizováni tím, že se stali základem nové armády.

  • Někdy i štěstí. Špantou vojenskou situaci na Slovensku podpořila Dohoda a poté se podařilo situaci stabilizovat. Problémem byla především Podkarpatská Rus, která se nikdy v podstatě nestala součástí republiky a navíc ji natáhla do vojensky nepříznivého tvaru. Navíc nepříznivé hospodářské poměry. Maďarští úředníci odmítli pracovat pro novou vládu a odešli do Maďarska. jejich místo zaujali buďtu Češi nebo československy smýšlející Slováci. Tím, ale i povýšením Slováků na státní národ (Československý) se podařilo alespoň načas púotlačit jejich nacionalistické tendence.

  • Němci – 4 provincie. Velmi rychle za podpory Dohody potlačeno armádou. Navíc Berlín spíše tlačil provincie k dohodě, aby si rychle vymohly dobré podmínky v republice, než bude pozdě. Vídeň se na to dívala obdobně – i když navenek zprvu separatistické tendence podpořila. Navíc bylo nereálné, že by Dohoda souhlasila s rozšířením území poražených mocností. Německé strany se také ihned zapojily do voleb. Naopak první ústava byla přijímána ještě bez nich – provizorním národním shromážděním.

  • Německé důvody pro setrvání: a) hospodářské vazby, b) hosp. a polit. stabilita – v porovnání s D a A.

  • Naopak národnostní postup čs. vlády byl od počátku pro Němce nepřijatelný. Byli zvyklí na maximální volnost a nyní byla jejich práva omezována – jejich poměr v úřednictvu, jazyková práva (jasně preferována byla čeština). Šlo hlavně o emocionální problém (stali se sluhy svých sluhů). Obzvlášť jelikož nebyli skutečnou menšinou (3 mil. – např. více než Slováků).

  • proti tomu: a) demokracie s poměrným zastoupením a regionální samosprávou – 90 proc. Němců mohlo komunikovat s úřady německy, b) ochranný menšinový status (hl. kulturní). nespokojenost byla, ale nikdy nepřerostla např. v nějaký masivní exodus.

  • Politicky se rozdělili na pozitivisty (soc. dem., kř.-soc., agr.) a negativisty (nacionálové). Všichni byli v parlamentu, ale ti druzí odmítali na čemkoli pracovat a inklinovali k nedemokratickému autoritářství. Velezrada povinností.

  • Ze strany Čechů a Slováků nadšení pro stát. Vysoká zralost občanské společnosti. Navíc se Čs. vyhnulo hyperinflaci.

  • Velké spektrum politických stran – až 25. Navíc se zájmové členění ještě dělilo na národnostní členění.: strana agrární, katolická, „buržoazní-městská“ (nár. dem.), socialistické (soc.-dem.) a národně socialistické. Výjimku tvořili slovenští nacionální katolíci –Luďáci.

  • velmi typické bylo střídání vlád a vznik koalic. Koalice občanských a socialistických stran.

  • Režim prvního poválečného údobí označuje český historik Zdeněk Kárník za národní diktaturu proti německému a maďarskému separatismu a proti radikálnímu socialistickému a komunistickému hnutí. Naopak zdůrazňuje, že ani na okamžik neuvažovali představitelé o návratu k nedemokratickým či diktátorským tendencím (jako v okolí). Stabilní režim – základním pojítkem národní a republikánská státotvronost. Konzervatismus a monarchismus velmi slabý.

  • Jediný odklon k autoritářským tendencím lze vysůledovat u národní demokrracie, která v polovině 30. let snažila nahradit volební ztráty patronací malých fašistických stran – nepodařilo se. Ale Kramáře nelze srovnávat s Dmowskim. Fašistické tendence nebyly nikdy nijak silné.

  • nejsilnější po celou dobu agrárníci – republikáni.

  • Komunisté ve dvacátých letech velmi slabí. Jejich radikalismus navíc způsobil pravicový odklon soc.-dem. Komunisté za Šmerala nebyli nijak bolševickou stranou a o nějakou revoluci se ani nepokoušeli. Až posléze se do čela dostali mladí radikální „karlínští kluci.“ – první projev v parlamentu „zakroutíme vám krkem.“ Byli legální, masou stanou – 10 proc., ale izolováni, v podstatě sami sebe izolovali. Navíc direktivy z Mosvy činily stranu nečitelnou a odrazovaly voliče. Nejsilnější byli na Podkarpatské Rusi.

  • Čs. jediné, kde i v pozdějších letech, po opadnutí revoluční vlny, nevypověděly občanské strany spolupráci se soc.-dem. „Pětka“ – v pozadí, neformální uskupení představitelé stran – z hlediska demokracie nebylo dobré, jelikož marginalizovalo roli parlamentu – tuhá disciplína, a vedlo k nepotismu vedení stran. Na druhou stranu zajistilo plynule fungující mechanismus kompromisů.

  • „Hrad“ – náhrada monarchistické autority. Masarykovi příznivci téměř ze všech stran, spolků a tisku. Na rozdíl od okolí, kde inteligence silně na levici a pravici nesmiřitelně proti sobě. „Hrad“ spíše takový střed – např. Karel Čapek. Hrad rozhodující pozici v zahr. politice – Beneš. Hrad nelze ale považovat za nějakou formu autoritářství, spíše demokracie.

  • Hospodářská situace dobrá – rychlá obnova a finanční stabilita. jistý rozpor v silné vazbě na Západ, ale silných hospo. vazeb na Německo.

  • Mez.-pol.: stabilní. Proti Maďarsku – Francie a Malá dohoda.

  • Korektní vztahy s Rakouskem, Německem. Locarno sice trochu oslabilo, ale německý revizionismus v té době zaměřen spíše na Polsko. Navíc myšlenka anšlusu nebyla ve 20. letech aktuální.

  • Přežila i první krizi – po volbách 1925, kdy oslabení socialisté odešli do opozice a situace byla značně nejistá. Kolovaly zprávy o fašistickém puči Gajdy – spíše pověry. na levici zase uvažovali o koalici s komunisty. Vše spíše fantazie.

  • Švehla to nakonec vyřešil koalicí s národnostními skupinami – „panská“. Němečtí agrárníci a něm a slov. katolíci. Vše vyřešeno demokraticky. Z hlediska Evropy velmi zvláštní zapojení menšiny do vlády. Přesto spíše „manželství z rozumu,“ než nějaký průlom. Historiografie trochu negativně to, že se mohlo dojít trochu dál v národnostní politice republiky. Příhodnější situace než v polovině 30. let. To např. v roce 1927 – místo žup – země. Proti Němcům, ti tak neměli nic. Předtím mohli mít alespoň dvě župy. Naopak dobré pro Slováky a Podk. Rus – měli vlatní „zem.“

  • Naopak dobrá integrace katolicismu – 1928 – konkordát s Vatikánem a 1929 oslavy katolického svatováclavského milénia.

  • 1929 – nové volby – spíše levo-středová koalice – občanské a socialistické strany č. a n. – jinde v Evropě v té době silný příklon k pravici. Systém stabilní až do roku 1938, ale málo flexibilní.

Témata, do kterých materiál patří