Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Dějiny raného novověku 1520 - 1540

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.87 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

1520 – 1540

Úvod:

Období, kdy byla poprvé obepluta Země (Magalhaes 1519-1522, umírá na Filipínách, výpravu dokončil Sebastian del Cano) či se poprvé v Evropě objevil syfilis, který byl nejspíše dotažen z Ameriky. Jedná se také o období ,,velkých“ králů: Jindřich VIII. v Anglii, Karel V. v říši a Španělsku, František I. ve Francii či Sulejman Nádherný v Osmanské říši. Pokračuje kolonizace amerického kontinentu a náboženské drobení v říši v důsledku reformace. Je to ale také období překladů bible (Luther – němčina, Tyndale - angličtina, Lefevre d’Etaples – francouzština) či založení Tovaryšstva Ježíšova Ignácem z Loyoly (1540).

Anglie:

Vládne zde Jindřich VIII. (1509-1547). Nejdůležitějším milníkem v dějinách Anglie v tomto období je bezesporu jeho rozchod s katolictvím. Jindřichovi se nedařilo zplodit s jeho první ženou Kateřinou Aragonskou mužského potomka a tak v roce 1527 požádal papeže o rozvod. Klement VII. však jeho žádosti nevyhověl. Následoval několikaletý spor, který stál post dva kancléře, kardinála Wolseyho (1529) a po něm i Thomase Moora (1532). Vše nakonec Jindřich vyřešil roku 1534, vytvořením anglikánské církve. On sám se stal jejím nejvyšším představitelem. Během tohoto období stihl nakonec Jindřich svateb 5 (celkově jich nakonec bylo 6). Většina jeho manželek skončila rukou kata (např. Anna Boleynová, která byla jedním z důvodů jeho odluky od církve). Za zmínku určitě stojí postava Thomase Moora. Právník, spisovatel a politik, který je autorem Utopie, byl kancléřem Anglie (1529-1532) a nakonec po odmítnutí složit přísahu zákonu o následnictví končí v roce 1535 na popravišti.

Francie:

Vládne zde František I. (1515-1547). Období jeho panování se nese v duchu válek s říší (hlavně v Itálii). Můžeme zmínit několik jeho porážek např. bitvu u Biccoca (1522) či bitvu u Pavie (1525), kde byl František zajat Karlem V. V důsledku zajetí podepsal roku 1526 Madridský mír, kde se vzdal např. Burgundska. Po svém propuštění však tuto dohodu odvolal a zformoval Ligu z Cognacu (Francie, Florencie, Benátky, Milán, papežský stát) proti Karlu V., ta v podstatě skončila roku 1529 mírem v Cambrai, kde bylo Francii vráceno Burgundsko. Na druhou stranu František je brán jako první renesanční panovník Francie. Byl velkým podporovatelem umění, na jeho dvoře působil např. Leonardo da Vinci, Tizian či Andrea del Sarto. Na druhou stranu za jeho období byla Francie ekonomicky zruinována a František byl nucen několikanásobně zvýšit daně (např. gabbela – daň ze soli byla zvýšena trojnásobně).

Španělsko:

Vládne zde Karel V. (ve Španělsku někdy také označovaný jako Karel I., 1516-1556), který byl zároveň císařem svaté říše Římské. Hned na začátku našeho období (1520) propuká ve Španělsku povstání proti panovníkovi (comuneros), která se podařilo potlačit roku 1522. Celé období je provázeno rozmachem Španělska v Americe. V roce 1521 dobyl Cortéz Aztéckou říší a poté Pizarro roku 1533 i říší Inků. Válkami v Itálii se budu zaobírat v části o Svaté říši římské. Na konci našeho období začal boj v severní Africe. Zde vytáhl Karel V. proti Barbarossovi. Roku 1535 se mu podařilo dobýt Tunis, nicméně jeho postup proti Alžíru roku 1541 naprosto selhal. Španělsko v tomto období zaujímá své velmocenské postavení, která je mimo jiné založeno na bohatství s Ameriky. Jelikož ale platí pravidlo, že čím víc zlata či stříbra do oběhu dáte, tím menší jeho cena je (to samozřejmě neplatí jen o drahých kovech), tak akorát způsobili inflaci, která je na konci století dohnala. O tom ale budu psát později.

Témata, do kterých materiál patří