Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




3. Kořeny a hlavní ideje ekonomických teorií – merkantilismu, fyziokratismu a hospodářského liberalismu.

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.69 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

3. Kořeny a hlavní ideje ekonomických teorií – merkantilismu, fyziokratismu a hospodářského liberalismu.

  • Merkantilismus - je první vývojová ekonomická teorie. Jde o myšlenky a metody, jež se soustředily kolem doktríny o obchodní bilanci, typické pro evropské ekonomické myšlení sedmnáctého a značnou část osmnáctého století. Merkantilismus vznikl ve Francii a má dvě fáze – raný: základ bohatství národů je ve vlastnictví množství drahých kovů, které je třeba získat (především výboji), pozdní: charakteristický je výrazný rozvoj obchodu, zejména zahraničního; Významným představitelem merkantilismu je Jean Baptiste Colbert (1619-1683), ministr financí Ludvíka XIV., též sir William Petty, Josiah Child (oba žili v 17. století) a Thomas Mun, který vyjádřil doktrínu merkantilismu následovně: „Běžným prostředkem ke zvětšení našeho bohatství a majetku je zahraniční obchod, při němž se vždy musíme držet pravidla prodávat ročně cizincům větší hodnotu, než sami spotřebujeme jako protihodnotu od nich.“ Jelikož objem světového pokladu (zlata a stříbra) je omezen, ekonomická aktivita nutně znamená konflikt, jelikož zisk jedné země vyžaduje ztrátu na straně země druhé. Obecným předpokladem merkantilistického myšlení bylo otevřené přijetí faktu, že národy i jedinci usilují o zisk a potřeba regulace v zájmu uspořádání ekonomického života. Dvěma neoddělitelným cílům merkantilismu – národní moci a hojnosti – lze nejlépe porozumět na pozadí intenzivního mezinárodního soupeření, které bylo příznačné pro sedmnácté století. K tomu, aby se vytvořila aktivní obchodní bilance, bylo podle merkantilistů zapotřebí vládních subvencí a cel, jež by povzbuzovaly vývoz a brzdily dovoz. Omezení dovozu na levné suroviny a podpora vývozu hotových výrobků měly zaručit obchodní zisk. K této strategii, které se říká protekcionismus, jehož otcem byl J. B. Colbert, se pojila potřeba kolonií, ochrana domácího průmyslu, udílení monopolních výsad obchodním společnostem a kontrola námořní dopravy. Hlavní zásady merkantilismu: a) bohatství země je určeno množstvím drahých kovů v zemi, b) bohatství se vytváří v obchodních vztazích (mezinárodní obchod), c) cílem obchodu je aktivní obchodní bilance, d) k tomu slouží protekcionismus, státní subvence a vydávání ochranných cel

  • Fyziokratismus - je soubor ekonomických teorií fyziokratů, skupiny ekonomů, která věřila, že bohatství národů pochází čistě ze zemědělství. Na ekonomický systém pohlíží jako na přirozený řád (společnost se řídí stejnými zákony jako příroda). Jejich teorie měly původ ve Francii a byly nejpopulárnější ve druhé polovině 18. století. Fyziokratismus lze považovat za první dobře propracovanou ekonomickou teorii. Přesně analyzovali kapitalistickou výrobu v zemědělství, popírali však, že průmysl a obchod mohou přinášet nové hodnoty. Průmysl a obchod pouze zpracovávají hodnoty vytvořené zemědělským sektorem. Nejdůležitějším příspěvkem fyziokratů je jejich důraz na produktivní práci jako na zdroj národního bohatství. Dřívější školy, hlavně merkantilismus, byly naproti tomu často zaměřeny na bohatství vládce, shromažďování zlata a rovnováhu obchodu. Z pohledu moderní ekonomie je hlavní slabinou uvažování pouze zemědělské práce jako hodnotné. Fyziokraté nahlíželi na služby a výrobu zboží jen jako na spotřebovávání zemědělských přebytků, zatímco moderní ekonomové je započítávají mezi produktivní aktivity vytvářející národní důchod. Důraz na svobodný obchod, zamezení omezení trhu, zemědělství nezatížené poplatky, soukromé vlastnictví by nemělo být omezováno.

  • Hospodářský liberalismus - je skupina ekonomických teorií, které mají původ v osvícenství. Za zakladatele těchto ekonomických teorií a ekonomie obecně je považován Adam Smith, od něhož pochází známé úsloví o neviditelné ruce trhu. Smith říká, že navzdory sledování individuálních a leckdy protichůdných zájmů každého jednotlivce dochází na volném trhu k růstu blahobytu celé společnosti, tj. stát v trhu nic nemusí a ani by neměl regulovat. Všechny tyto směry dále poukazují a rozvíjejí ekonomické výhody dobrovolné a státní regulací nenarušované směny, která se objevuje na volném trhu. "Laisses-Faire" - nechat tomu volný průběh. Důraz na soukromé vlastnictví a svobodné smluvní vztahy tvoří základ liberálních ekonomických teorií. Ekonomický liberalismus tvrdí, že jednotlivci v ekonomickém prostředí konají zejména ve vlastním zájmu, a umožnit jim to bez jakýchkoliv omezení vede k nejlepšímu výsledku. Ve vztahu k mezinárodnímu obchodu je kladen důraz na omezení cel a dalších překážek obchodu. Daňová politika by se měla snažit o minimalizaci daňové zátěže jednotlivců a firem. Takovýto svobodný trh potom podporuje prosperitu a blahobyt celé společnosti.

Témata, do kterých materiál patří