Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Osvícenství a síla vzdělání

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (17.86 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Osvícenství a síla vzdělání

Když se přední linie osvícenství vinula v 17. století Francií, přibyla do rejstříku hrdinů evropských dějin jména Voltaire (1694–1778), Rousseau (1712–1778), Diderot (1713–1784). První patří autorovi obsáhlých filosofických a historických spisů, divadelních her, pamfletů proti církvi, bezpráví, fanatismu a absolutní moci.

O osmnáct let mladší švýcarsko-francouzský filosof Jean- Jacques Rousseau hlásal rovnost lidí, návrat k „přírodě“ a teorii společenské smlouvy, podle níž jsou občané podřízeni zákonu, který si sami dali a který zajišťuje jejich svobodu. Třetím z nesmrtelných byl Denis Diderot, proslulý redaktor 28 svazkové Encyklopedie (aneb Racionálního slovníku věd, umění a řemesel), souhrnu veškerého tehdejšího vědění.

V době, kdy francouzské osvícenství přesvědčivě vítězilo nad středověkými dogmaty, rozhodovala u nás na mnoha místech stále ještě životu nebezpečná duševní omezenost a hloupost. Např. roku 1756 byl císařovně předložen k potvrzení rozsudek smrti nad pastýřem z lobkovického panství v Jistebnici . Měl být popraven pro čarodějnictví, protože prý pomocí kouzel poškozoval sousedům dobytek. Když obviněný hledal spásu u apelačního soudu v Praze, bylo nařízeno nejdříve zjistit, nemá-li na těle ďáblovo znamení. Bůh ví, jak by důkazní řízení dopadlo, kdyby se o něm včas nedověděla císařovna Marie Terezie.

Čtyřicet let její vlády bylo v Rakousku obdobím osvícenského absolutismu.

Stát podporoval rozvoj manufaktur, průmyslové výroby, budování cest, zdokonalování poštovního spojení, zavedl jednotnou soustavu měr, vah a jednotnou měnu. Nejvýznamnějším činem, kterým se monarchie přizpůsobila osvícenskému století, byly však školské reformy. Zásluhy na rozsáhlých a všestranných změnách neměla jen císařovna, ale i řada jejích vzdělaných a prozíravých rádců, jako třeba hrabě Friedrich Wilhelm Haugwitz , kancléř Václav Antonín Kounic , císařovnin osobní lékař Gerhard van Swieten , právník Karel Antonín Martini nebo představitelé ekonomické a politické vědy Johann Heinrich Gottlob Justi a Joseph von Sonnwenfels .

Síla vzdělání

Osvícenci chtěli vzděláním vymanit lid z nevědomosti, zbavit jej bídy, napomoci dokonalejšímu vnímání víry a zlepšit pracovní morálku.

V zemích, které Marie Terezie zdědila, se s uskutečňováním takového cíle muselo začít už od základních škol. Jak taková zařízení tehdy vypadala, je dochováno např. ve verších rožmitálského kantora Jana Jakuba Ryby (1765–1815)

Vyšší vzdělání měli u nás až do tereziánských reforem v rukou téměř výhradně jezuité. Byli nároční a zkušení, zároveň však velmi přísní a konzervativní. Když papež Kliment XIV. jejich řád v roce 1773 zrušil, vznikl problém, kým učitele z Tovaryšstva Ježíšova nahradit. Zčásti sice vypomohli piaristé, rozhodující roli však sehráli učitelé světští; přesto většina gymnázií v Čechách a na Moravě zanikla

Témata, do kterých materiál patří