Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přednáška 02

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (351 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Změna rozsahu ampérmetru Ayrtonovým bočníkem:

Ayrtonův bočník je rezistor, který má několik částí, z nichž každá plní roli buď klasického bočníku nebo předřadného odporu. Zapojení se běžně užívá v ampérmetrech s několika proudovými rozsahy. Návrh jednotlivých sekci výsledného Ayrtonova bočníku vychází z požadavku, že proud Im je maximálně přípustný (maximální možný proud měřicím ústrojím) a za žádných okolností, tj. při volbě jakéhokoliv rozsahu přístroje nesmí být překročen. Popisující rovnice:

(20)

Poznámka:

  1. Bočník může být realizován nejrůznějšími způsoby. Může to být běžný rezistor, může to být však i speciální svařenec větších rozměrů. Vždy se musí brát v úvahu

velikost výkonu, který se na něm vysálá ve formě tepla. Bočník se nesmí zahřívat,

protože by kolísala velikost jeho odporu, což by mohlo ohrozit funkci i životnost

celého zapojení.

2) Pro vyšší frekvence se užívá tzv. bezindukční bočník. Je to vlastně souosé uspořádání dvou dílů - trubky a trnu nebo dvou souose uspořádaných trubek. Každým z těchto dílů protéká proud v opačném směru, čímž se potlačí vznik magnetického pole a tedy indukčnost sestavy je nulová nebo nepatrná.

  1. V praxi bývají ampérmetry realizovány tak, že jsou to vlastně voltmetry, které měří napětí na vhodném bočníku. Výsledný vstupní odpor je pak určen hodnotou paralelní kombinace velikosti bočníku RB a vstupního odporu RM měřicího ústrojí.

4) Jak bylo výše uvedeno, pokud měřicí systém nestačí sledovat okamžitou hodnotu pohybového momentu, reaguje na jeho střední hodnotu, příp. na střední hodnotu aritmetickou. Zde je však třeba upozornit na fakt, že u střídavých měřicích přístrojů se předpokládá vstupní signál harmonický, měří se tedy střední hodnota aritmetická a navíc stupnice je ocejchována v hodnotách efektivních. Pokud tedy měříme signál neharmonický, přístroj měří chybně. S tím je třeba počítat.

Popsané měřicí principy jsou realizovány elektromechanickou sestavou (cívka, pružina, magnet, …). Vlastnosti těchto elektromechanických přístrojů (vstupní odpor, citlivost) lze výrazně zlepšit doplněním elektronických prvků dle obr. 16a,b.

Oproti zapojení dle obr. 16a vykazuje obvod dle obr. 16b větší teplotní stabilitu. Toho se dosahuje tím, že oba tranzistory jsou stejného typu, někdy bývají i párované a navíc jsou umístěny ve společném chladicím pouzdru, takže jejich provozní teplota je totožná.

Témata, do kterých materiál patří