přednáška 11
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Další úvahy jsou ilustrovány obr. 16. Týkají se A/D převodníků, které pracují s měřicím intervalem T1 . Předpokládejme pro účely popisu vlivu poruchových signálů na výsledek převodu, že během tohoto intervalu probíhá integrace. Nejnázorněji je možné celou problematiku popsat na převodníku v dvojí integrací.
Pokud uvažujeme, že rušivé napětí má charakter harmonického signálu s periodou TSM , mohou nastat tři odlišné situace:
Α) pokud je měřicí interval T1 celistvým násobkem periody TSM , tj. , k = celé číslo, vliv poruchy na deformaci výsledku převodu je nulový (obr. 16b odpovídá stavu, kdy , tj. ).
B) v případě, že ≥ , pak a (trvale)
C) pokud podmínka v A) splněna není a k značí počet celých period poruchového signálu obsažených v intervalu T1, pak chyba převodu tj. efekt působení poruchového vlivu, je způsobena nestejnou mírou uplatnění poruchového signálu během měřicího intervalu T1 ; jak je znázorněno na obr. 16c (pro ), kladné hodnoty napětí USM se při převodu uplatní po dobu TSM/2 , jeho záporné hodnoty však působí na převod pouze po dobu . Zkreslujícím faktorem je pak rozdíl . Je zřejmé, že parametr může nabývat hodnot mezi nulou a . Pokud je uvedený rozdíl roven nule
(=> ), rušivý vliv se neprojeví (jak vyplývá z ad A)). Jeho maximální velikost (=> ) naopak způsobuje maximální deformaci převodu (chybu).
Odolnost číslicového přístroje (resp. A/D převodníku) vůči poruchovým vlivům (vyvolaným indukcí) určité frekvence vyjadřuje tzv. činitel potlačení sériového rušení SMR
(16)
Obdobně je definován činitel potlačení souhlasného rušení CMR
(17)
= amplituda sériového rušivého napětí
= amplituda souhlasného rušivého napětí
= změna údaje přístroje (převodníku), tj. chyba, vyvolaná sériovým rušivým
signálem, resp. souhlasným rušivým signálem
Nyní odvodíme vztah pro závislost činitele SMR na poměru velikostí :
Předpokládejme, že UX = 0 a rušivý signál je harmonický . Pak
…..
= (18)
Protože fázový posun φ na výslednou chybu nemá vliv, uvažujme .
(18) => / 20log (19)
(20)
Už z definice obou činitelů potlačení rušení je jasné, že je žádoucí, aby tyto koeficienty nabývaly co největší hodnoty. Z (20) pak vyplývá, že tento požadavek bude splněn v případě, že poměr T1/TSM bude nabývat celočíselných velikostí. Graf odpovídající (20) je uveden na obr. 17. Z jeho průběhu je vidět, že i v případě, že poměr T1/TSM není celočíselnou hodnotou, vliv poruchového signálu se s rostoucí frekvencí fSM , tj. s rostoucím poměrem T1/TSM, snižuje. Velikost činitele SMR i pro nejméně příznivé hodnoty zmíněného poměru s rostoucí frekvencí narůstá.
Převodníky D/A
V předcházejících řádcích jsme popisovali základní principy převodu okamžité hodnoty analogového signálu do číslicového tvaru. To je funkce analogo-číslicových (A/D) převodníků.