Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přednáška 11

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (470.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Další úvahy jsou ilustrovány obr. 16. Týkají se A/D převodníků, které pracují s měřicím intervalem T1 . Předpokládejme pro účely popisu vlivu poruchových signálů na výsledek převodu, že během tohoto intervalu probíhá integrace. Nejnázorněji je možné celou problematiku popsat na převodníku v dvojí integrací.

Pokud uvažujeme, že rušivé napětí má charakter harmonického signálu s periodou TSM , mohou nastat tři odlišné situace:

Α) pokud je měřicí interval T1 celistvým násobkem periody TSM , tj. , k = celé číslo, vliv poruchy na deformaci výsledku převodu je nulový (obr. 16b odpovídá stavu, kdy , tj. ).

B) v případě, že ≥ , pak a (trvale)

C) pokud podmínka v A) splněna není a k značí počet celých period poruchového signálu obsažených v intervalu T1, pak chyba převodu tj. efekt působení poruchového vlivu, je způsobena nestejnou mírou uplatnění poruchového signálu během měřicího intervalu T1 ; jak je znázorněno na obr. 16c (pro ), kladné hodnoty napětí USM se při převodu uplatní po dobu TSM/2 , jeho záporné hodnoty však působí na převod pouze po dobu . Zkreslujícím faktorem je pak rozdíl . Je zřejmé, že parametr může nabývat hodnot mezi nulou a . Pokud je uvedený rozdíl roven nule

(=> ), rušivý vliv se neprojeví (jak vyplývá z ad A)). Jeho maximální velikost (=> ) naopak způsobuje maximální deformaci převodu (chybu).

Odolnost číslicového přístroje (resp. A/D převodníku) vůči poruchovým vlivům (vyvolaným indukcí) určité frekvence vyjadřuje tzv. činitel potlačení sériového rušení SMR

(16)

Obdobně je definován činitel potlačení souhlasného rušení CMR

(17)

= amplituda sériového rušivého napětí

= amplituda souhlasného rušivého napětí

= změna údaje přístroje (převodníku), tj. chyba, vyvolaná sériovým rušivým

signálem, resp. souhlasným rušivým signálem

Nyní odvodíme vztah pro závislost činitele SMR na poměru velikostí :

Předpokládejme, že UX = 0 a rušivý signál je harmonický . Pak

…..

= (18)

Protože fázový posun φ na výslednou chybu nemá vliv, uvažujme .

(18) => / 20log (19)

(20)

Už z definice obou činitelů potlačení rušení je jasné, že je žádoucí, aby tyto koeficienty nabývaly co největší hodnoty. Z (20) pak vyplývá, že tento požadavek bude splněn v případě, že poměr T1/TSM bude nabývat celočíselných velikostí. Graf odpovídající (20) je uveden na obr. 17. Z jeho průběhu je vidět, že i v případě, že poměr T1/TSM není celočíselnou hodnotou, vliv poruchového signálu se s rostoucí frekvencí fSM , tj. s rostoucím poměrem T1/TSM, snižuje. Velikost činitele SMR i pro nejméně příznivé hodnoty zmíněného poměru s rostoucí frekvencí narůstá.

Převodníky D/A

V předcházejících řádcích jsme popisovali základní principy převodu okamžité hodnoty analogového signálu do číslicového tvaru. To je funkce analogo-číslicových (A/D) převodníků.

Témata, do kterých materiál patří