Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




přednáška 13

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (527 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Průběhy základních signálů na vstupech a výstupech jednotlivých bloků jsou uvedeny na obr. 3. Z nich vyplyne i účel některých funkčních jednotek.

Generátor spouštěcích impulsů 5 dodává signál časové základně, která na každý impuls reaguje vygenerováním jedné periody trojúhelníkového napětí. Tento trojúhelníkový signál posouvá stopu na obrazovce z levého okraje na okraj pravý. Obvod časové základny však reaguje s určitým zpožděním (td) . Pokud bychom toto zpoždění zanedbali, mohlo by se stát (aktuální je to především při analýze periodických signálů vysokých frekvencí), že bychom počátek vstupního průběhu resp. jeho část v trvání td na stínítku osciloskopu nedokázali zobrazit. Proto musí zobrazovaný signál projít zpožďovací linkou, která jej časově posune

o interval t1 , pro který musí platit ≥ td . Tím lze problém zobrazení počáteční fáze vstupního signálu odstranit.

Spouštěcí generátor lze uvést v činnost dvojím způsobem. Pokud je přepínač P1 v poloze II, je tento blok buzen z vertikálního zesilovače, jehož součástí je i komparátor s předvolenou hodnotou referenčního napětí. Při indikaci shody napětí referenčního a zesíleného napětí vstupního se generátor spustí a vyšle impuls pro časovou základnu. Kromě tohoto způsobu spouštění „podle úrovně“ lze časovou základnu uvést v činnost i náběhovou nebo doběhovou hranou vstupního signálu.

Je-li přepínač P1 v poloze I, je spouštěcí generátor uváděn v činnost externím signálem.

Režim osciloskopu, který je označen Yt značí, že přepínač P2 je v poloze II, na vstup horizontálního zesilovače je připojen trojúhelníkový signál z časové základny a osciloskop zobrazuje časový průběh napětí uy(t) resp. uvstuní . Přepnutím do polohy I se časová základna odpojí, osciloskop přechází do režimu YX a do horizontálního zesilovače se přivádí externí napětí. Je-li na vertikální kanál připojeno napětí uy a na kanál horizontální externí napětí ux , objeví se na obrazovce tzv. Lissajousovy obrazce, které vznikají skládáním dvou signálů, z nichž jeden vychyluje paprsek obrazovky ve směru osy X a druhý ve směru osy Y. Podrobněji bude probráno v dalším textu.

V obr. 3 je zobrazen signál z časové základny jako trojúhelníkový. Při podrobnějším rozboru však dojdeme k poznatku, že jeho průběh je poněkud složitější (viz. obr. 4).

TP …. doba přímého běhu, paprsek je posouván z levého okraje obrazovky k okraji pravému

TZ …. doba zpětného běhu, paprsek se vrací do výchozí polohy

TC …. doba čekání, časová základna je připravena na další spuštění signálem ze spouštěcího generátoru

Během intervalu TZ je paprsek „odstíněn“, tj. v podstatě potlačen, záporným napěťovým impulsem přivedeným na Wehneltův válec obrazovky. Tím se zamezuje „čmouhám“, nežádoucím stopám, které by se jinak objevily na obrazovce při zpětném pohybu paprsku do výchozího bodu.

Témata, do kterých materiál patří